ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12997 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Ve stínu režiséra Davida Ondříčka nezasáhne do souboje o filmového Oscara

0 Petr Hašek 27.12.2012

Český film Ve stínu režiséra Davida Ondříčka nezasáhne do souboje o Oscara pro nejlepší cizojazyčný film. Vyplývá to z užšího seznamu devíti uchazečů o nominaci o cennou sošku, který zveřejnila americká filmová akademie.

Finálovou pětici cizojazyčných filmů oznámí spolu s ostatními nominacemi 10. ledna. Do klání se přihlásilo 71 filmových děl.

Snímky na užší seznam uchazečů o Oscara pro nejlepší zahraniční film vybíralo podle akademie několik stovek jejích členů sídlících v Los Angeles. Na seznam se dostalo šest filmů, kterým dali nejvíce hlasů. Zbývající tři vybral výkonný výbor akademie pro ocenění za nejlepší cizojazyčný film.

Na užší seznam se dostal například favorizovaný snímek Láska rakouského režiséra Michaela Hanekeho či dánské historické drama Královská aféra, které se natáčelo převážně v České republice. Je na něm i francouzský film Nedotknutelní režisérů Oliviera Nakachea a Erica Toledana.

Svého zástupce v užším seznamu má také kanadské drama Válečná čarodějka o dětských vojácích v Africe režiséra Kima Nguyena. Chile má stále v soutěži film No o referendu o generálu Augustu Pinochetovi režiséra Pabla Larraína. Do užšího výběru se dostal i islandský snímek Djúpi? (Hlubina) o snaze rybáře přežít v mrazivém oceánu po převrácení jeho lodi. Natočil jej Baltasar Kormákur.

V soutěži stále je i rumunský snímek Na druhé straně kopců o přátelství dvou žen, které vyrůstaly ve stejném sirotčinci. Jde o dílo režiséra Cristiana Mungiua, který v roce 2007 v Cannes získal Zlatou palmu za film 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny. Norsko pak má stále naději na Oscara s filmem Kon-Tiki o legendární mořeplavbě Thora Heyerdahla režisérů Joachima Ronninga a Espena Sandberga. Posledním z devíti filmů v užším výběru pak je švýcarské drama z vysokohorského střediska L’Enfant d’en haut (Sestra) režisérky Ursuly Meierové.

rwi