ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29834 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Ve Francii je bestsellerem kniha od bezdomovce

0 jsk 11.1.2016

Novým bestsellerem se ve Francii stala kniha bezdomovce Jeana-Marie Roughola, který v ní popisuje svůj sedmadvacet let trvající život na ulici. Od října se jí už prodalo přes 40 tisíc výtisků, upřesnilo vydavatelství Calmann-Levy, které dílo nazvané Je tape la manche (Žebrat na veřejnosti) vydalo. Podle komentářů tento úspěch ještě neumožnil bezdomovci opustit ulici, ale už zásadně mění jeho každodenní život.

Knihu, která má 176 stran, pomohl sedmačtyřicetiletému Francouzi napsat pravicový politik a bývalý ministr vnitra Jean-Louis Debré. Jejich setkání před lety byla prý náhoda. Roughol žebral před jedním z obchodů na Champs-Elysées a spontánně nabídl Debrému, že mu pohlídá kolo, na kterém politik přijel na nákup. Muži se sblížili a Debré mu navrhl napsat knihu.

Uskutečnění záměru trvalo více než dva roky. Roughol, který podle vlastních slov do školy nikdy noc nechodil, postupně popisoval svůj osud na stránkách sešitů. Bývalý ministr jeho texty přepisoval a upravoval. Výsledkem je kniha, kterou týdeník L’Express označil za loni dvanácté nejprodávanější literární dílo ve Francii.