ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 17817 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Ve filmu Jan Žižka je více než šest set triků

0 jsk 9.8.2022

Už za měsíc se v českých kinech objeví film Jan Žižka, který je v mnohém unikátní. Jednou z výjimečných částí snímku jsou digitální efekty. Ty sice nejsou v české kinematografii využívané tolik, jako například v amerických blockbusterech, nicméně tento historický velkofilm se určitě svým hollywoodským kolegům vizuálně vyrovná.

„Ve filmu máme více než šest set trikových záběrů,“ svěřil se režisér a producent Petr Jákl, který nasbíral řadu zkušeností s náročným trikovým natáčením během své kariéry v zahraničí. „Pro film jsme museli kompletně předělat Prahu,“ upozornil na jednu z největších vizuálních výzev snímku, totiž potřebu věrohodně zobrazit metropoli na sklonku patnáctého století za vlády krále Václava IV.

Navzdory digitálnímu kouři, hemžícím se postavám nebo kompletně vymodelovaným budovám se tvůrci snažili zachovat ve filmu hmatatelnost a uvěřitelnost. „I přes to množství triků byla valná většina filmu vytvořena přímo na place. Při akčních scénách jsem se maximum věcí snažil natočit reálně, i když to občas bylo na hraně,“ popsal Jákl s tím, že se při režii Jana Žižky snažil během padesáti čtyř natáčecích dní autenticky zúročil i své bohaté kaskadérské zkušenosti.

„Věděli jsme, že v postprodukci můžeme hodně věcí poupravit, ale jakmile jsme mohli krev nebo cokoliv dalšího mít přímo na place, šli jsme do toho,“ dodal.

(foto: Stanislav Honzík)

Tagy: ,