ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 25732 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Ve Filmové nadaci žádá o podporu 99 scénářů

0 jsk 8.4.2020

Nouzový stav v souvislosti s koronavirovou epidemií nemění nic na tom, že se letos v plném rozsahu koná scenáristická soutěž Filmové nadace. Vítězové jednotlivých kategorií si rozdělí nadační příspěvky v celkové výši až 800 tisíc korun. V hlavní kategorii své síly měří scenáristé bez rozdílu věku, v kategorii Hvězda zítřka pak začínající autoři ve věku do 33 let, kteří dosud nemají realizovaný žádný scénář celovečerního filmu. Za 15 let svého trvání nadace podpořila už sto scenáristů a 96 projektů částkou 10,3 milionu korun.

„Také letos byla uzávěrka naší scenáristické soutěže 28. února. Nyní zaslané scénáře pročítají a posuzují členové výboru nadace. Věřím, že objeví dostatek kvalitních děl. V aktuálním soutěžním kole jsme připraveni rozdělit celkovou částku mezi více osob. Vše však záleží právě na kvalitě přihlášených scénářů,“ uvedla Helena Uldrichová, předsedkyně správní rady Filmové nadace a vedoucí Filmového centra České televize.

O podporu se letos uchází celkem 99 scénářů od 95 žadatelů. Tematicky se autoři v převažující míře zaměřili na dramata (49). Následovaly komedie (27), pohádky a rodinné filmy (9), thrillery a detektivky (8) a díla ostatních žánrů (6).

Celkem jednasedmdesát scenáristů obeslalo svými pracemi hlavní kategorii, čtyřiadvacet jich soutěží v kategorii Hvězda zítřka. Ze všech přihlášených se osmačtyřicet účastní soutěže letos poprvé. Zkušenějších autorů, například scenáristů, režisérů, dramaturgů nebo spisovatelů, je padesát.

Scénáře zasílali více muži, z celkového počtu soutěžících tvořili více než dvě třetiny. Nejmladším autorem je sedmnáctiletý student, který se přihlásil s vědomím rodičů. Nejstaršímu žadateli je 85 let. Většinou jsou příběhy – hlavně dramata – situována do současnosti, ale také do období 2. světové války nebo doby vlády českého krále Přemysla Otakara II.

(zdroj foto: ČT)