ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12041 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vděk v české premiéře v Divadle Viola  

0 jsk 27.10.2023

Premiérou 11. listopadu ve 20 hodin vstoupí na repertoár Divadla Viola divadelní adaptace novely jedné z nejúspěšnějších francouzských prozaiček Delphine de Vigan s názvem Vděk.

Hlavní hrdinka Michelle neboli Miška musí být umístěna do domova pro seniory. Dříve pracovala jako korektorka, nyní jí však slova a jejich význam začínají nenávratně unikat.

V důsledku neurodegenerativní choroby trpí afázií, a tak slova nesmyslně zaměňuje, nebo dokonce vynechává. Je si však plně vědoma toho, že je ztrácí. Začíná hra o čas… V úsměvném i dojemném příběhu Michelle, pro níž se řeč stává stále větším bludištěm, hrají Klára Cibulková, Anna Kameníková a Ladislav Hampl. Autory divadelní adaptace jsou Jan Rejžek a Martina Kinská, která hru také režírovala.

Ferdinand Peroutka, vynikající český žurnalista, spisovatel, historik i dramatik, zakladatel vysílání Rádia Svobodná Evropa, a především neochvějný zastánce demokracie. Právě jemu je věnována letošní novinka Oblak, který tančil valčík režiséra a scenáristy Tomáše Vondrovice s Ondřejem Kepkou v hlavní roli. Hra, která vznikla při příležitosti pětačtyřicátého výročí úmrtí Ferdinanda Peroutky (zemřel 20. dubna 1978 v New Yorku), bude ve Viole k vidění 16. listopadu od 20 hodin.

Zábavný večer s Otakarem Brouskem ml., Daliborem Gondíkem a akordeonistkou Markétou Laštovičkovou je na programu 21. listopadu od 20 hodin. Pořad Vína popít lok je věnován, jak předznamenává název, vínu. Víno je věčné a vděčné téma, ve Viole navíc velmi oblíbené. V minulosti s vyprávěním o víně diváky potěšili Boris Rösner a Miroslav Moravec a také Jaromír Meduna s Jiřím Štěpničkou.

V závěru listopadu, 26. 11. od 20 hodin, se na jeviště vrátí dvě hvězdy prvorepublikového filmu v podání Jaromíra Dulavy a Kláry Cibulkové v inscenaci Hugo Haas a Adina Mandlová (na snímku). Hra režiséra a scenáristy Roberta Sedláčka měla ve Viole premiéru letos v květnu a vzbudila velmi příznivé ohlasy.