ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 24876 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Van Der Graaf Generator se v Praze setkají se skutečným generátorem

0 Redakce 4.6.2013

Britská artrocková kapela Van Der Graaf Generator odehraje 16. června od 20 hodin v pražském Divadle Archa úvodní koncert evropského turné. Do Prahy se Peter Hammill (zpěv, kytara, klávesy), Hugh Banton (klávesy) a Guy Evans (bicí) vracejí po dvou letech.

Tehdy za značného zájmu publika představili album A Grounding in Numbers, v červnu zahrají to nejlepší z dosavadní hudební tvorby, skladby ze sólové dráhy Petera Hammila a raritní kousky, které v Čechách zazní naživo vůbec poprvé.

Návštěvu Prahy členům kapely zpestří jedno mimořádné setkání – se skutečným Van de Grraffovým generátorem, novým cenným exponátem Národního technického muzea. 5,5 metrů vysoký, elektrostatický generátor velmi vysokého napětí typu Van de Graaff, ve kterém je integrován lineární urychlovač nabitých částic, je jediným zařízením tohoto typu a v této velikosti v České republice.

Od konce 50. let 20. století až do dubna loňského roku byl v provozu v Ústavu jaderné fyziky AV v Řeži u Prahy. Shodou náhod se po měsících příprav stal generátor součástí sbírek Národního technického muzea právě v těchto dnech, takže nic nebrání vzácnému setkání kapely s unikátem, jehož název se díky ní zapsal do hudebních dějin.