ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5037 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V Torontu zemřel spisovatel a exilový nakladatel Josef Škvorecký

0 Redakce 4.1.2012

Český spisovatel a exilový nakladatel Josef Škvorecký zemřel 3. ledna ve věku 87 let v kanadském Torontu. Škvorecký podlehl rakovině v nemocnici Princess Margaret Hospital. Známý spisovatel odešel do Kanady na začátku roku 1969. V Torontu spolu se svou manželkou, spisovatelkou a herečkou Zdenou Salivarovou založil nakladatelství Sixty-Eight Publishers, ve kterém vydávali díla autorů, kteří nemohli v komunistickém Československu publikovat.

Náchodský rodák, který patřil k nejznámějším českým spisovatelům v zahraničí, publikoval také řadu vlastních děl. Mezi nejoblíbenější patří román Zbabělci, novela Legenda Emöke, román Tankový prapor, Prima sezóna nebo Příběh inženýra lidských duší. K literárnímu dění ale přispíval nejen jako spisovatel. Byl profesorem americké a moderní anglické literatury na Torontské univerzitě, dlouhá léta vedl kurzy tvůrčího psaní a překládal. Díky úsilí Škvoreckého a jeho manželky vyšly více než dvě stovky knih doma zakázaných autorů.

Nejslavnější Śkvoreckého román Zbabělci vznikal po únorovém puči v letech 1948 až 1949, v knihkupectvích se ale objevil až o deset let později. Román, zachycující cynickým pohledem mladého Dannyho Smiřického závěr války v provinčním Kostelci vyvolal přímo negativní reakce. Recenzenti dílo přirovnávali k červivému ovoci či k prašivému kotěti, po vydání knihy musel Škvorecký odejít z časopisu Světová literatura.

Josef Škvorecký se narodil 27. září 1924 ve východočeském Náchodě ve středostavovské rodině. Okouzlení literaturou, jazzem a dívkami mu vydrželo po celý život. Podle Škvoreckého knih nebo scénářů také vznikla řada filmů. Patří k nim snímky Farářův konec, Flirt se slečnou Stříbrnou, Zločin v šantánu, Tankový prapor, Prima sezona či seriál televizních detektivek Hříchy pro pátera Knoxe. Jméno Škvoreckého v ČR nese gymnázium, vysoká škola i jedna z dalších literárních cen.

rwi