ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 26973 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V šedesáti se začaly učit základy baletu – Česká labuť na ČT

0 Richard Winter 12.9.2016

Dvanáct vitálních důchodkyň z Horní Lhoty vede zdánlivě všední život: vaří, perou, starají se o své zahrádky a vnoučata. Vedle toho jsou ale také členkami amatérského tanečního souboru Mažoretky, s nímž vystupují na vesnických oslavách ve svém okolí. Rozhodly se, že svou zájmovou činnost posunou dál, a pustily se do nastudování Labutího jezera. Dokumentární komedie o tom, proč je důležité kultivovat své zájmy a mít radost ze života, Česká labuť, v premiéře na ČT2 v úterý 13. září ve 20.50 hod.

Mažoretky z Horní Lhoty nedaleko Ostravy se při realizaci svých snů nenechají omezovat ani věkem, ani svými schopnostmi. Se žádostí o pomoc při nastudování Labutího jezera se tak obrátily přímo na šéfa baletu ostravského Národního divadla moravskoslezského Igora Vejsadu. Toho jejich nadšení okouzlilo. A rozhodl se, že provede své poněkud nevšední žákyně kurzem základů baletního umění, a to rovnou s primabalerínou Markétou Pospíšilovou, která shodou okolností v Labutím jezeře právě debutuje.

V humorném a dojemném snímku Markéta postupně hledá společnou řeč se svými novými kolegyněmi, které samy mají spoustu starostí s tím, jak se přizpůsobit Markétiným profesionálním požadavkům během zkoušení. V České labuti se tak setkává svět vycizelovaného, profesního baletu a bezprostřední vesnické zábavy. Podaří se jim nalézt vzájemné porozumění a dovést baletní představení do zdárného konce?

Film hledá odpověď na otázku, v čem se skrývá opravdová vášeň a nadšení pro věc. „Dokument Česká labuť je koňskou injekcí pozitivní energie, elánu a sebeironie. Šedesátileté ‚holky‘ z Horní Lhoty jsou na první pohled typickými venkovskými babičkami. Pokud na ně ale nahlédneme z jiného úhlu pohledu, tak zjistíme, že prostě umí žít,“ říká Kateřina Ondřejková, jejíž tvůrčí producentská skupina snímek připravila, a uzavírá: „Není to ale jen dokument o stáří, jsou v něm i mladí hrdinové a především jej točili mladí tvůrci. Koprodukční snímek Česká labuť má velkou obrazovou kulturu, která jej – spolu s tím, o čem vypráví – činí naprosto výjimečným.“

(foto: Česká televize)