ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5503 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V Římě zemřel slavný americký abstraktní malíř Cy Twombly

0 Redakce 7.7.2011

Slavný americký abstraktní malíř Cy Twombly, jehož rozměrná díla se na dražbách  se na dražbách prodávala za rekordní částky, zemřel v úterý v Římě ve věku 83 let. Příčinou smrti Twomblyho, který v Itálii žil od roku 1957, byla rakovina.

O smrti umělce informoval Eric Mezil, ředitel umělecké galerie ve francouzském Avignonu, kde Twombly v červnu zahájil výstavu. Twombly je znám svými abstraktními díly kombinujícími malířské a kreslířské techniky, opakované linie, čmárance a používání slov i grafitti. Často byl spojován s legendárními americkými umělci Jasperem Johnsem a Robertem Rauschenbergem, s nimiž se setkal jako student v New Yorku začátkem 50. let minulého století. Zatím nejvyšší sumu 5,6 milionů eur vynesla v roce 2002 jeho nepojmenovaná malba při prodeji v dražební síni Sotheby's.

Jeho plátna ovšem vzbuzovala různé vášně. Například před čtyřmi lety stanula před francouzským soudem výtvarnice kambodžského původu Rindy Samo, která v avignonském muzeu otiskla své namalované rty na Twomblyho bílé plátno. Rtěnku z plátna, které tvoří součást triptychu Tři Platónovy dialogy, odstranili restaurátoři a výtvarnice musela zaplatit pokutu 1500 eur galerii a jejímu majiteli a setinu této částky samotnému umělci.

Cy Twombly se narodil jako Edwin Parker Twombly 25. dubna 1928 v Lexingtonu v USA. Přezdívku Cy dostal od svého otce, který hrál baseball za slavné Chicago White Sox.

rwi