ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7896 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V reedici vyšel debut skupiny Krausberry

0 jsk 3.10.2023

Psal se rok 1984, když byl Martin Kraus odejit z Bluesberry a možná i trochu na truc a z hecu založil Krausberry. Kapelu, která i přes ne zrovna instrumentální dokonalost strhávala posluchače o to silnější energií i hudebním rukopisem rozpoznatelným na první dobrou.

Dalších šest let proložených dvěma EP pak trvalo, než došlo na vydání plnohodnotného debutového alba. Eponymní prvotina byla možná tehdy trochu přeslechnuta kvůli překotným událostem doby, ale i tak řada písní v čele s Ohníčky po právu patří do „zlatého fondu“ čs. blues rocku. A patří do něj i samotné album Krausberry, které nyní vychází v nové reedici na LP 180 g, CD i digitálně.

„S odvahou lékaře vstupujícího do tyfového baráku se Krausberry vrhli na pódium a charismaticky přesvědčili, že ladí a hrát umí. Ovšemže neladili a hrát neuměli. Ale Martin, tragikomický epikurejec k zulíbání a jeho kouzlo vykulené bezprostřednosti, texty nikoli proti věcem, ale nad věcí, spolu s říznou a veselou muzikou, nemohli nikoho zarmoutit. Jiskra přeskočila a spojenectví bylo navázáno…,“ vzpomínal na začátky dnes již kultovní party Tomáš Ondráček v rámci své recenze albového debutu Krausberry, jež vyšla v Melodii v lednu 1991.

(foto: Pavel Hořejší)

Tagy: