ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16648 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V Rakousku odlili pamětní Zvon #9801 pro Prahu

0 jsk 14.6.2022

Po několika měsících příprav ve zvonařské dílně Grassmayr v Innsbrucku odlili velký zvon o hmotnosti 9801 kilogramů. Zvon #9801 a stejnojmenná iniciativa připomínají zvony zrekvírované během druhé světové války. Toto poslání sděluje i nápis na plášti: „Promlouvám hlasem tisíců zvonů, které umlčela válka.“

Odlití mohutného zvonu, jehož hlas se už v srpnu ponese nad Prahou, není myslitelné bez podpory dárců. Cílovou částku naplnily jejich příspěvky ve veřejné sbírce již více než ze dvou třetin. Zvon bude v budoucnu umístěn na pražském Rohanském ostrově, odkud bylo v roce 1942 odvezeno právě 9801 zvonů do hamburských válečných továren.

„Iniciativa Zvon #9801 své poslání plní už několik měsíců. Nejen prací, ale také radostí z toho, že symbolicky vracíme hlas tisícům zvonů, které z českých a moravských zvonic zmizely za druhé světové války. Zvláště mě těší, že tato idea oslovila i širokou veřejnost. Odlití fyzického zvonu je radostnou zprávou pro všechny. Hmatatelným důkazem, že se náš cíl daří,“ říká Ondřej Boháč, předseda spolku Sanctus Castulus, který za projektem stojí.

(foto: Tomáš Brabec)