ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6532 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V Příchovicích otevřeli muzeum Járy Cimrmana

2 Richard Winter 10.6.2013

Český fiktivní génius Jára Cimrman se dočkal svého muzea v kraji, který je úzce spjat s jeho životem. O víkenud otevřeli v Příchovicích v Jizerských horách. Z areálu U Čápa, kde vzniklo, lze totiž dohlédnout až do Liptákova – jen je většinou v mlze. Přímo nad muzeem roste rozhledna – Maják Járy Cimrmana. Kvůli pozdnímu nástupu jara se ji však nepodařilo dokončit včas. Proto bude celý areál pro veřejnost kompletně zpřístupněn až po dostavbě věže začátkem prázdnin.

Jára Cimrman je fiktivní postava univerzálního českého génia, vytvořená v 60.letech minulého století Jiřím Šebánkem a Zdeňkem Svěrákem. Na motivy jeho údajného života a díla byla vytvořena podstatná část repertoáru Žižkovského divadla Járy Cimrmana, hry napsané jeho jménem a „vědecké“ přednášky. Nejznámějšími autory her jsou Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák.

Stavba muzea a Majáku byla zahájena před dvěma lety podle projektu architekta Martina Rajniše a je ukázkou pro něj tak typické přírodní architektury. Budova je z poloviny vrostlá do svahu, obložená je v místě vytěženým kamenem a opticky navazuje na opěrné zídky, které jsou všude kolem. Ze základu vyrůstá samotná rozhledna z borového a bukového dřeva, ukotvená ocelovými táhly. Její originální konstrukce je velmi vzdušná a siluetou připomíná maják. Celý více než 27 metrů vysoký objekt dokonale zapadá do kopcovité krajiny Příchovic v blízkosti historického stavení U Čápa.

Přestože maják se včas dokončit nepodařilo, muzeum bylo dnes otevřeno za účasti souboru herců divadla Járy Cimrmana. Je zde dokonce i jediná dochovaná podoba údajného Cimrmana. Busta byla ale prý poničena při napařování klobouků a tvář je tak tradičně zcela setřená. V muzeu jsou i četné údajné Cimrmanovy vynálezy, návštěvník ale může nahlédnout do kuchyně, školní třídy, dílny nebo poštovny z dob, kdy v nedalekém Liptákově Cimrman údajně žil.