ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6532 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V Praze začíná přehlídka severských kultovních filmů

0 Richard Winter 2.9.2015

Komedií Uuno Turhapuro slouží v armádě dnes v pražském kině Evald začíná přehlídka severských kultovních filmů, tedy snímků, které většina Seveřanů dobře zná a miluje, ale které budou pro mnoho českých diváků novinkou. Vedle bláznivé finské klasiky Uuno Turhapuro slouží v armádě, která je nejpopulárnější film ze série o antihrdinovi Uunovi a jeho ztřeštěných kouscích, se zájemci do 11. září mohou těšit i na další snímky. Budou uvedeny v originálním znění s českými titulky.

Norsko bude 3. září reprezentovat černočerná komedie Černý Laponec, jež by se dobře vyjímala i na Festivalu otrlého diváka. Mezi hlavními postavami nalezneme nebezpečného alkoholika, kočovného Laponce a černošského chlapce neznámého původu.

Komedie situovaná na sever Norska je plná groteskních scének, gagů a ironických průpovídek a využívá kontrast mezi hrůzu nahánějícím příběhem a komickou optikou ztvárnění. Snímek je satirickým obrazem nezdravých jevů norské společnosti, reprezentovaných mimo jiné kontroverzním vztahem k národnostním menšinám či ztrátou identity. „Jedná se o ideální film pro otrlého diváka,“ shrnuje místopředsedkyně Skandinávského domu Jitka Jindřišková.

Ve švédském Värmlandu se odehrává gangsterská komedie Hubená Sussie, v níž jednu z hlavních rolí ztvárnila populární švédská herečka českého původu Tuva Novotny. V Evaldu ji uvedou 9. září. „Gangsterským tématem, humorem a akcí připomíná Hubená Sussie slavný snímek Pulp Fiction. Jednu z hlavních rolí zde ztvárnila okouzlující švédská herečka českého původu Tuva Novotny,“ popisuje snímek švédštinářka Dominika Gašparová ze Skandinávského domu.

Zápletka se točí kolem bizarního případu, ve kterém nechybějí krádeže, drogy, svérázné postavičky a neschopní místní policisté. Nic není jako dřív, všichni se chovají podivně a hlavní hrdina Erik naráží na samé gangstery.

Přehlídku uzavře 11. září dánská road movie Spi, děťátko, spi o čtyřech kamarádkách, které se napříč Dánskem vydávají na cestu za sebepoznáním a nesplacenými účty. Za snímkem stojí herečka a režisérka dánsko-gambijského původu Hella Joof, která se v Dánsku těší značné popularitě.

Skandinávský dům působí jako kulturně vzdělávací centrum, jehož hlavním cílem je prezentace kultury zemí evropského Severu v České republice. Za tímto účelem pořádá rozmanité kulturní akce (přednášky, literární besedy, filmová promítání, výstavy, hudební akce), provozuje informační webové stránky a knihovnu severské literatury.