ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30113 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V Praze začal mezinárodní festival proti totalitě, zlu a násilí Mene Tekel

0 Redakce 21.2.2012

V Praze začal šestý ročník kulturního mezinárodního festivalu proti totalitě, zlu a násilí. Akce s názvem Mene Tekel veřejnosti nabídne týdenní festival mezigenerační výstavní projekt v galerii Karolina či tematické filmy v kině Ponrepo a koncerty Rockem proti totalitě ve Vagonu, kde vystoupí například Garáž, revival Jasné páky Uširváč a Visací zámek. Mene Tekel jsou první dvě slova údajného tajemného biblického varování.

Šestý ročník Mene Tekel je ve znamení tématu Armáda a totalita, a proto byl ke spolupráci opět osloven Vojenský historický ústav Praha. Jeho odborní pracovníci zpracovali pro mezigenerační projekt v Karolinu UK s názvem Cesty ke svobodě výstavu „Perzekuce příslušníků československé armády po únoru 1948“. Autory jsou Ivo Pejčoch, Prokop Tomek, fotografie pocházejí z Vojenského historického ústavu Praha, Archivu bezpečnostních složek a z Národního archivu.

Projekt proti totalitě vznikl podle jeho tvůrců jako reakce na nezájem společnosti o osud politických vězňů padesátých let, ale i na absenci výuky o tomto období ve školském systému. Zájemci se mohou těšit také na debaty, třeba s ženou, která měla kvůli komunistické zvůli pohnutý osud. Do Prahy přijede též čínská disidentka Lu Š-pching či investigativní rakouská autorka Anita Lackendbergerová s dokumentem o životě v gulagu. Dále se v sobotu bude v objektu Vrchního soudu konat rekonstrukce procesu z padesátých let s letcem Josefem Bryksem.

V programu dále zazní svědectví ruské básnířky Iriny Ratušinské, která byla v roce 1982 jako osmadvacetiletá zatčena za produkci a distribuci antisovětské poezie a odsouzena k sedmi letům pracovního tábora se zostřeným režimem a k pěti letům vyhnanství na Sibiři, a ukázky ze sbírky črt, reportáží a minipříběhů kubánského básníka Raúla Rivera, odsouzeného v roce 2003 ve vykonstruovaném procesu na dvacet let do jedné z nejpřísněji střežených věznic Canaleta.

Detailnější informace o festivalu je možné nalézt na www.menetekel.cz.

rwi