ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7364 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V Praze se koná přehlídka tvorby filmaře Ingmara Bergmana

0 Richard Winter 15.1.2014

Druhý sál pražského kina Lucerna uvádí do 22. ledna přehlídku tvorby švédského filmaře Ingmara Bergmana. Vždy ve večerních hodinách tu zájemci uvidí jeden z jeho snímků vytvořených padesátých do osmdesátých let. Bergman získal za svá díla řadu prestižních filmových ocenění a nominací. Za tři z promítaných filmů byl nominován na Oscara (Lesní jahody, Podzimní sonáta a Fanny a Alexander). Na toto ocenění byl nominován ještě šestkrát.

Nový komorní sál kina Lucerna má kapacita něco přes padesát míst. Původně byly tyto prostory soukromou projekcí Miloše Havla, spolumajitele paláce Lucerna a zakladatele barrandovských ateliérů. Dramaturgicky má sloužit jako alternativa k hlavnímu sálu kina.

Bergman (14. července 1918 – 30. července 2007) byl švédský filmový a divadelní režisér, spisovatel a dramatik, jeden z nejvýznamnějších autorských filmařů 20. století. Jeho filmy se často zabývají existenciálními otázkami smrti, osaměním, pravdou a vírou v Boha. Bergman byl pětkrát ženatý, první čtyři manželství skončila rozvodem, páté trvalo do smrti jeho ženy, která zemřela na rakovinu žaludku. Dcera Lena Bergmanová je úspěšnou herečkou, další dcera Eva Bergmanová je režisérkou stejně jako syn Daniel Bergman. Celkově má Bergman devět přiznaných dětí.

Tři z jeho filmů vyhrály Oscara za nejlepší zahraniční film: Pramen panny v roce 1961, Jako v zrcadle v roce 1962 a Fanny a Alexandr v roce 1984. Šest jeho dalších filmů bylo na tuto cenu nominováno: Lesní jahody (1959), Jako v zrcadle (1962), Šepoty a výkřiky (1973), Tváří v tvář (1976), Podzimní sonáta (1978) a Fanny a Alexandr (1982).