ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8911 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V poslední fázi Man Booker Prize jsou i Salman Rushdie a Margaret Atwoodová

0 jsk 5.9.2019

Seznam knih usilujících o Man Booker Prize, se zúžil na šest titulů. O prestižní literární cenu soutěží i tituly předešlých držitelů Salmana Rushdieho a Margaret Atwoodové. Kromě nich se do užšího výběru dostala i díla Britky Bernardinu Evaristové, Nigerijce Chigozieho Obiomy, turecké spisovatelky Elif Shafakové a Američanky Lucy Ellmannové.

Rushdie získal cenu v roce 1981 za román Děti půlnoci a v probíhajícím ročníku se o trofej uchází s knihou Quichotte. Atwoodové cenu vyneslo v roce 2000 dílo The Blind Assassin (v češtině vyšlo jako Slepý vrah). Letos je v shortlistu pokračování jejího románu Příběh služebnice, který jí v roce 1986 také vynesl nominaci na Man Booker Prize. Letošní novinka má název The Testaments. Vítěze vyhlásí 14. října.

O letošních soutěžních titulech rozhodují porotci Peter Florence, Liz Calder, Xiaolu Guo, Afua Hirsch a Joanna MacGregor. Ti měli na výběr ze 151 titulů, z nichž následně vybrali třináct děl. Vítěze ceny, který dostane 50 tisíc liber.

Man Booker Prize poprvé udělili v roce 1969. Cenu může získat autor jakékoliv národnosti píšící v anglickém jazyce, jehož dílo vyšlo ve Velké Británii nebo v Irsku. Loni cenu získala severoirská autorka Anna Burnsová za román Mlékař.