ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6124 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V Ostravě se píšou operní dějiny

0 jsk 23.6.2022

Už týden zkouší v Ostravě více než stovka hudebníků a tvůrců z dvanácti zemí Evropy a USA. Šesté bienále mezinárodního festivalu NODO/New Opera Days Ostrava je těsně před svým zahájením.

Ve dnech 25. až 30. června zazní v českých a světových premiérách celkem osm oper a hudebně-divadelních inscenací. Hudba Salvatora Sciarrina, Petra Kotíka nebo Luigiho Nona a dalších čtyř autorek a autorů rozezní prostory Divadla Antonína Dvořáka a Divadla Jiřího Myrona i velkorysé dvoulodí v Trojhalí Karolina. Bonusovým představením bude dokumentární opera v terénu: Nulanus Miroslava Tótha pro lyžařský vlek v létě. Ten se rozjede na Ski areálu Opálená blízko Čeladné.

Festival NODO letos slaví deset let od svého založení. U jeho zrodu stál v roce 2012 ředitel Národního divadla moravskoslezského (NDM) Jiří Nekvasil a tehdejší koordinátorka externích projektů Dita Eibenová.

A právě spojení čtyřsouborové obří instituce a malého nezávislého spolku Ostravské centrum nové hudby (Petr Kotík a spol.) vneslo na českou kulturní scénu naprosto unikátní možnosti pro nastudování a provádění děl současného hudebního divadla. Vedle sebe se tak objevují kvůli své náročnosti díla uváděná zřídkakdy nebo vůbec ne a opery napsané přímo pro festival. Těch bylo včetně tohoto bienále už šestnáct.