ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 26498 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V Národním technickém muzeu v Praze vystavují nejkrásnější české knihy

0 Richard Winter 27.11.2013

Knihy, které v uplynulých čtyřech letech zvítězily v soutěži Nejkrásnější české knihy, jsou vystavené v Národním technickém muzeu v Praze. Nakladatelé každý rok přihlašují více knih, loni to bylo rekordních 270 titulů z produkce 125 vydavatelů. V soutěži se nehodnotí literární obsah, ale knihařská a polygrafická podoba knihy, tisk, vazba, ilustrace, papír a zvolené písmo.

Nejvíce ocenění v loňském 48. ročníku získala nakladatelství Baobab a Arbor vitae, která bodují tradičně. Nakladatelé obvykle říkají, že jsou příliš svázáni osnovami a cenou, která v případě učebnic prý pro kupující hraje velkou roli a nakladatelé do takových knih nechtějí investovat.

Soutěž o nejkrásnější knihy má dlouhou tradici. Inicioval ji sběratel Arno Sáňka v roce 1928. O rok později ji Spolek českých bibliofilů zorganizoval. Pravidelně se začala soutěž pořádat od roku 1965 pod názvem Československé nejkrásnější knihy. Od roku 1993 se soutěž jmenuje Nejkrásnější české knihy roku. Vítězné knihy pořadatelé každoročně představují na výstavě v Památníku národního písemnictví, poté přehlídka putuje po dalších místech.