ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4743 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V Národním technickém muzeu představí zařízení velvyslanectví USA

0 Petr Hašek 28.11.2012

Část zařízení Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze představí od 28. listopadu v Národním technickém muzeu na výstavě s názvem Rezidence Otto Petschka-Dvě tváře velkopodnikatelské vily. Zájemci si zde do 31. března mohou prohlédnout nábytek, fotografie podzemního bazénu nebo zařízení z historické prádelny a fitness centra.

Uspořádání výstavy umožnila probíhající rekonstrukce inženýrských sítí budovy velvyslanectví, která je od roku 1948 majetkem Spojených států. Rekonstrukce by měla skončit na začátku léta.

“Rezidence Otto Petschka byla plná ve své době nových technických zajímavostí. Výstava například seznámí s tím, že spuštěním celé vnější stěny do podzemí bylo možné propojit zimní a skutečnou zahradu a další technické finesy,” uvedl autor výstavy Martin Ebel, ředitel Muzea architektury, stavitelství a designu.

Na základě dohody mezi velvyslanectvím a Národním technickým muzeem zůstanou unikátní technologie z historické prádelny a fitness centra po skončení výstavy součástí sbírek muzea.

Neo-barokní vilu si nechal v pražské Bubenči na jedné z největších stavebních parcel postavit v letech 1924 až 1930 bankéř Otto Petschek. Výstava představuje dvě zcela odlišné tváře rezidence postavené architektem Maxem Spielmannem a stavební firmou Matěj Blecha v letech 1924 až 1930. Na jedné straně sídlo vychází z konzervativního architektonického konceptu luxusní reprezentační vily v neoslohovém pojetí nejvíce inspirovaném francouzským klasicizujícím barokem. Na druhé straně je objekt přeplněn všemi špičkovými výdobytky dobové techniky.

rwi