ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 9730 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V multikině Cinestar Anděl začal 20. ročník filmového festivalu Febiofest

0 Richard Winter 15.3.2013

Předáním cen Kristián za přínos světové kinematografii začal ve čtvrtek v multikině Cinestar Anděl 20. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest. Oceněni byli britský producent Jeremy Thomas (na snímku) a italský herec známý i z hollywoodských produkcí Giancarlo Giannini. Dvacátý ročník Febiofestu se koná do 22. března, bude pokračovat ve všech krajských městech. Celkem nabídne 190 filmů z 57 zemí; půjde o 544 projekcí, z toho 439 jich bude v pražském multiplexu Cinestar Anděl.

Thomas během téměř čtyřiceti let produkoval přes pět desítek snímků, mezi něž patří Skolimovského Křik, devítioscarový Poslední císař a Cronenbergova Nebezpečná metoda. Giannini spolupracoval s režisérkou Linou Wertmüllerovou – hlavní role ve filmu Pasqualino mu vynesla nominaci na Oscara. Do diváckého povědomí se zapsal také účastí na bondovkách Casino Royale a Quantum of Solace. Kristiána v dalších dnech převezmou stvořitel filmových Beatles Richard Lester, polský herec, režisér a scenárista Jerzy Stuhr a americká herečka Geraldine Chaplinová.

Jeremy Thomas převzal Kristiána před projekcí filmu Kon-Tiki nominovaného na Oscara. Snímek mapuje plavbu Thora Heyerdahla z Peru do Polynésie, kterou roku 1947 uskutečnil na voru vlastní výroby. Dalšími zahajovacími tituly byla komedie Gambit podle scénáře bratrů Coenových režiséra Michaela Hoffmana a drama ze života slavného malíře Renoir, který uvedl Gilles Bourdos v premiéře v Cannes.

V dalším ze sálů byla udělena cena Asociace režisérů a scenáristů. Za výrazný tvůrčí, organizační či producentský čin ji získali zakladatelé Muzea Karla Zemana, které bylo u Karlova mostu otevřeno loni v říjnu. Zahájení jubilejního Febiofestu předznamenala vernisáž fotografií zachycujících polskou režisérku, scenáristku a loňskou laureátku ceny Kristián Agnieszku Hollandovou. Unikátní snímky z jejího archivu i polských a zahraničních institucí sestavilo Muzeum kinematografie v Lodži – v Praze měla výstava světovou premiéru.