ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5493 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V Mladé Boleslavi bylo otevřeno největší letecké muzeum v zemi

2 Richard Winter 13.4.2015

V Mladé Boleslavi bylo o víkendu otevřeno největší letecké muzeum v zemi. Expozici tvoří více než 25 historických letadel i různé letecké simulátory a další zajímavosti. Muzeum nese název konstruktéra Metoděje Vlacha, který v městě automobilů postavil v roce 1912 první české letadlo poháněné automobilovým motorem.

V expozici jsou letadla z první světové války, meziválečného období i druhé světové války. Exponáty pocházejí z Nadačního fondu letadla Metoděje Vlacha, ze soukromých sbírek a jiných muzeí. V muzeu už je k vidění například německá stíhačka z první světové války, americké sportovní letadlo z 30. let nebo jedno z nejslavnějších českých sportovních cvičných letadel Trenér. Výstavba muzea stála Středočeský kraj přes 170 milionů korun a trvala tři roky.

Vedoucí muzea Vladimír Handlík podle svých slov očekává návštěvnost alespoň 40.000 lidí ročně. Součástí programu budou i modelářské kroužky pro děti a komponované večery pro dospělé. Historická letadla by se měla veřejnosti představovat pravidelně třeba každý měsíc i ve vzduchu.

“Musíme k technice více připoutat a přilákat mladé lidi,” řekl při slavnostním otevření předseda vlády Bohuslav Sobotka. Zájem o studium technických oborů mezi mladými lidmi v ČR je menší, než je poptávka firem po takto vzdělaných zaměstnancích. Právě moderní muzea včetně moderních expozic i různých akcí pomáhají podle Sobotky k tomu, aby se nastartoval zájem nejmladší generace o technické obory.

Součástí muzea, které bylo otevřeno u příležitosti Dne letectví a kosmonautiky, bude i restaurace, klubovna s knihovnou, vyhlídková věž nebo přednáškový sál.

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi je jednou z oceněných staveb roku 2014. Výsledky 9. října vyhlásila ABF – Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která soutěž organizuje.