ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5177 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V letohrádku Hvězda vystavují zakazovaná surrealistická díla

0 Redakce 10.6.2011

Dosud největší výstava samizdatových literárních sbírek a uměleckých děl z období poválečného surrealismu se koná v prostorách pražského letohrádku Hvězda. Unikátní expozice Surrealistická východiska – odklony/návraty/přesahy nabízí díla z období od počátku 50. let do roku 1989, kdy mohli tuzemští surrealisté tvořit jen v ilegalitě. Rozsáhlá expozice je pro veřejnost otevřena od 9. června do 30. října.

Na výstavě jsou zastoupena díla z různých uměleckých oborů – v prostorách Památníku národního písemnictví na Hvězdě vystavují obrazy, kresby, koláže, fotografie, magnetofonové záznamy i videoprojekce. Kromě výtvarného umění jsou zastoupena také literární díla včetně básnických sbírek, které vycházely v samizdatu.

Exponáty pocházejí většinou ze soukromých sbírek a mnoho z nich bude vystavena vůbec poprvé. Významný je například soubor sborníků Objekt 1-5. Kuriozitou je také 1. sborník surrealistické poezie z roku 1949, který byl tehdy vydán v nákladu 100 kusů, ale do dnešní doby se dochoval jen jeden jediný exemplář.

Mezi vystavovanými autory je například výtvarník Libor Fára, malíř Mikuláš Medek, básník Egon Bondy nebo Jan Švankmajer, jehož krátké filmy se budou na výstavě promítat. Kromě děl a vitrín se sborníky výstavu doprovázejí také materiály teoretiků umění, zejména Vratislava Effenbergera.

"Cílem expozice je návštěvníkům představit komplexní obraz surrealismu, který v té době mohl existovat jen takřka v podzemí, zcela mimo oficiální kulturu," řekl kurátor výstavy Stanislav Dvorský.

rwi