ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13960 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V knize vzpomínek 90 osobností připomíná Jana V. Kratochvíla

0 Richard Winter 28.6.2016

Devět desítek osobností českého společenského a uměleckého života v knize s názvem Jan V. Kratochvíl–básník okamžiku vzpomíná na českého divadelního režiséra, televizního scenáristu, dramaturga a producenta. Syn spisovatele a scenáristy Miloše V. Kratochvíla a dlouholetého partnera herečky a zpěvačky Věry Křesadlové stál od 60. let minulého století u mnoha významných uměleckých počinů.

Jan V. Kratochvíl spolurežíroval se Ctiborem Turbou v Cirkuse Alfred, které nabídlo světu poetiku tzv. „nového cirkusu“ už v roce 1974, známý byl i jako umělecký principál Divadelních poutí na Střeleckém ostrově. Na začátku 90. let stál za objevením britské skupiny Monty Python’s Flying Circus pro českého diváka. V České televizi byl u vzniku takových projektů, jako jsou předávání filmových cen Český lev, charitativní pořad Pomozte dětem či nejdelší živá talkshow v dějinách české televize Noc s Andělem, kterou vymyslel a posléze byl dramaturgem po celou dobu jejího 12letého trvání. Přesto není paradoxně jeho jména tak známé jako jména většiny z devadesáti osobnostmi, které do knihy přispěly.

“Stával většinou v počátku různých projektů. Jako by mu dokončování a doceňování zásluh bylo fuk. Měl rád cesty, na vrcholcích se nezdržoval. Nepotřeboval rozhledny, aby viděl. Nebylo vždycky snadné mu rozumět, ale bylo pěkné a snadné mu věřit,” píše například herec a režisér Jan Kačer.

Knihu, která poskytuje pestrý pohled na všestranného a neobyčejně kreativního člověka Jana V. Kratochvíla, uspořádal ze vzpomínek těch, kdo s ním měli čest spolupracovat, jeho syn Radim. Grafika knihy a její obálky je dílem Přemysla Bukovského, korektury všech příspěvků při zachování jejich autenticity provedla Lenka Bukovská.

Své příspěvky do knihy poskytli osobnosti ze široké škály uměleckých oborů, které měly možnost se s ním setkat pracovně i mimo profesi. Jednotlivými střípky tak nejen přispěly do mozaiky Kratochvílova života a duše, ale také poskytly zajímavé příběhy ze světa divadla, filmu, televize, kulturních projektů všeho druhu, ale i poezie všedních okamžiků. Ve  312stránkové knize představují Jana V. Kratochvíla jako specialistu na krácení lidské chvíle. Autory příspěvků jsou například moderátor Pavel Anděl, bývalý generální ředitel České televize Jiří Balvín, herec a autor divadel Sklep a Mimóza Jiří Fero Burda, písničkář Jan Burian, básník, filozof a pořadatel happeningů Eugen Brikcius, básník, písničkář a překladatel Jiří Dědeček, produkční Klára Doubravová, herec a mim Ota Jirák, kouzelník Petr Kasnar, herec Bohumil Klepl, jednatel Pražského pěveckého sboru Smetana Josef Klička, písničkář Václav Koubek, výtvarník a hospodský Jakub Krejčí, docentka Divadelní fakulty AMU Eva Kröschlová, akademický malíř Theodor Pištěk, herec Bolek Polívka, divadelník Jiří Suchý, režisér Zdeněk Suchý, herečka Bára Štěpánová, loutkoherec Vladimír Tausinger nebo producent, scenárista a režisér Petr Vachler.