ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30928 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V knize Sem tam zpěvačka Zelenková vzpomíná i na kolegy z branže

0 Richard Winter 2.11.2015

Pohled do soukromí i na kariéru zpěvačky Jitky Zelenkové nabízí biografie s názvem Sem tam, jejímiž autory jsou Jaroslav Kříženecký a Jan Adam. Kniha vychází k pětašedesátinám Zelenkové, která je známá nejen díky spolupráci s Karlem Gottem a s Orchestrem Ladislava Štaidla, ale především jako výsostná interpretka milostných balad, swingu a jazzu. Publikace proto věnuje velkou pozornost především její sólové dráze.

“Jedná se o autorizovaný životopis, něco jsem si napsala i sama. Knížka ukazuje i to, co o mě třeba posluchači ani nevědí. Mám radost, že v ní jsou i portréty mých spolupracovníků, kteří jsou nebo byli důležití nejen v mém životě, ale i v celé hudební branži. Nechybí ani glosy a příspěvky mých kolegů, spolupracovníků a kamarádů,” řekla Zelenková.

Knížka původně měla vyjít před pěti lety k šedesátinám Zelenkové. Práce nad ní se však protáhly. “Najednou utekly tři roky a už se blížilo další jubileum. A bylo potřeba doplnit nové informace, protože já se v práci nezastavila,” uvedla Zelenková. Ke Kříženeckému přizvala jako spoluautora Jana Adama, který se pohyboval po tři desetiletí v týmu Karla Gotta a je znalcem prostředí a vztahů tuzemského showbusinessu.

jitka_zelenkova“Důležité na knize je, že se lidé dozvědí o množství práce, kterou mám za sebou. Pokud jen slyší v rádiu omýlat mé třicet let staré hity a přečtou si o mě občas nějaký drb v novinách, mají o mně zkreslený mediální obraz,” podotkla zpěvačka, která se autorsky podílela například na pasážích věnovaných Heleně Vondráčkové, bývalému příteli Milošovi nebo vztahu k městu Třeboň.

Zelenková otevřeně hovoří i o svém mileneckém vztahu s Ladislavem Štaidlem, který ho popsal již před lety ve své autobiografii Víno z hroznů. Kniha, v níž například Zelenkovou charakterizoval jako “zdravě promiskuitní”, vyvolala protesty některých zmiňovaných umělců. “Pro mě je jeho kniha skvělá. S Láďou Štaidlem jsme zůstali přátelé. Nedávno byl na mém koncertu a vydržel až do konce. V knize vysvětluji, proč jsem odešla z jeho orchestru a vše se snažím uvést do souvislostí. Nic nezamlčuji, jenom jsme se s autory snažili nedotknout se třetích osob, kteří v tom jsou nevinně,” sdělila Zelenková.

Své pětašedesáté narozeniny, které připadají na 5. června, brněnská rodačka oslavila komorním recitálem v pražském Studiu Dva. Součástí oslav bude také chystané turné s Orchestrem Václava Hybše, které začne 23. listopadu v Čelákovicích. “Musela jsem kvůli tomu své koncerty přeložit na příští rok, ale Václav letos slaví osmdesátku, jeho orchestr má 55. výročí vzniku, mě je pětašedesát – to dělá dohromady 200 let. To se nedalo odmítnout,” dodala Zelenková, která profesionálně zpívat začínala v pražském Divadle Rokoko. Od roku 1973 pak na 14 let zakotvila ve vokálním sboru Karla Gotta.

V roce 1980 nahrála první sólové album Zázemí, které se setkalo s velkým ohlasem u posluchačů i odborníků. Dnes má Jitka Zelenková na kontě dvacet samostatných alb a její publikum oceňuje, že nikdy nesázela na hity s jepičí životností, ale na kvalitní, nadčasový repertoár. Když svým sametovým hlasem zpívá, posluchači jí věří. Ve svém srdci a hlase má takovou dávku citu, že nezaměnitelná a jedinečná. Upřímná a plná citu je i její autobiografie Sem tam, která je především ponorem do hudebního světa Jitky Zelenkové, a ne prázdným bulvárním čtením.