ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28405 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V Karlových Varech měl premiéru digitálně restaurovaný snímek Hoří, má panenko

0 Petr Hašek 2.7.2012

Na 47. ročníku filmového festivalu v Karlových Varech, který byl zahájen 29. června, měla světovou premiéru digitálně restaurovaná kopie snímku Hoří, má panenko režiséra Miloše Formana z roku 1967.

Právě karlovarský festival loni inicioval digitální restaurování zásadních snímků československé kinematografie. Prvním počinem byla loni uvedená Vláčilova Marketa Lazarová.

Kameraman Miroslav Ondříček ani Forman do Varů nedorazili, objevili se alespoň v krátkém dokumentu uvedeném před projekcí. Vznikl v USA i na autentickém místě v kulturním domě ve Vrchlabí, kde se komedie před 45 lety natáčela. Film Hoří, má panenko byl jedním z vrcholů nové vlny československého filmu 60. let. Uzavřel domácí kariéru Miloše Formana, který v další tvorbě pokračoval za oceánem.

Snímek Hoří, má panenko, odehrávající se na venkovském hasičském bále spojeném s volbou královny krásy a rozkradenou tombolou, vyvolal v době vzniku skandály doma i v zahraničí. Odstoupil od něj italský koproducent, který Formanovi poskytl 80.000 dolarů, aniž viděl scénář. Světová práva pak odkoupili režisérovi francouzští známí a radovali se z nominace na Oscara.

Zatímco v Československu se film prodával do světa i v době normalizace, pro domácí publikum zůstal mnoho let uzavřen v trezoru.

rwi