ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29217 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V kampusu Vitra vyrostl deštníkový dům

0 jsk 5.8.2022

V kampusu švýcarské značky Vitra ve Weil am Rhein mohou návštěvníci nově prozkoumat budovu Umbrella House japonského architekta Kazuo Shinohary (1925–2006), který je považován za jednoho z nejvýznamnějších japonských architektů druhé poloviny dvacátého století.

Dům s charakteristickým tvarem střechy byl postavený v Tokiu v roce 1961. Nyní měl být zbourán, aby na svém místě ustoupil výstavbě silnice. Vitra se rozhodla budovu ilustrující moderní japonskou architekturu koupit a přemístit do kampusu ve Weil am Rhein, kde doplní další architektonické skvosty jako je VitraHaus dvojice Herzog a de Meuron, hasičská zbrojnice Zahy Hadid nebo Vitra Design Museum Franka Gehryho.

Dřevěný dům nabízí na čtvercovém půdorysu dostatek prostoru pro malou rodinu. Shinohara při navrhování domu vycházel z tradiční lidové architektury japonských domů a chrámů a poprvé přenesl některé motivy do obytné výstavby. Například pyramidový tvar střechy byl dříve k vidění pouze v chrámových komplexech. Při stavbě domu použil Shinohara záměrně levné materiály, jako jsou cementovláknité desky na fasádě. Dům Umbrella House byl v Japonsku v šedesátých letech dvacátého století novým a inspirativním příspěvkem k architektonickému diskurzu.

Tagy: