ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29071 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V italských Benátkách začala nejstarší kinematografická přehlídka na světě

0 Richard Winter 30.8.2013

V italských Benátkách začal 70. ročník mezinárodního filmového festivalu, který je nejstarší kinematografickou přehlídkou na světě. Na ostrově Lido se do závěrečného ceremoniálu 7. září promítne více než 50 soutěžních a nesoutěžních celovečerních filmů. Česká kinematografie letos zastoupena není.

Úvod festivalu obstarala premiéra amerického vědeckofantastického filmu Gravitace mexického režiséra Alfonsa Cuaróna. Hlavní role v nesoutěžním snímku hrají Sandra Bullock a George Clooney, oba se projekce společně s režisérem osobně zúčastnili.

O hlavní cenu, Zlatého lva, soupeří 20 snímků, především ze Spojených států, Itálie, Francie a Británie. Z nové americké produkce se očekává například drama Joe, které natočil David Gordon Green s Nicolasem Cagem v hlavní roli (na snímku). Francii bude kromě jiných snímků zastupovat milostný příběh La jalousie (Žárlivost) režiséra Philippea Garrela.

Porotu vede třiasedmdesátiletý veterán italské kinematografie Bernardo Bertolucci. Členy poroty jsou dále například britská spisovatelka a režisérka Andrea Arnold, francouzská herečka Virginie Ledoyen či její americká kolegyně Carrie Fisher, známá jako princezna Leia ve sci-fi sáze Star Wars.

Ředitel festivalu Alberto Barbera slíbil, že letošní ročník má za cíl především bavit. Tomu odpovídá i volba zahajovacího snímku Gravity, který je natočen ve 3D formátu a nešetří speciálními efekty.

Historie benátského festivalu se začala psát před 81 lety, letošní ročník ale kvůli druhé světové válce a jiným přerušením nese pořadové číslo 70. Mezi držitele Zlatých lvů z minulých ročníků patří řada slavných osobností světového filmu jako Michelangelo Antonioni či Luis Buňuel. Československo tuto trofej získalo v roce 1947 za snímek Karla Steklého Siréna.