ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13240 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V češtině vychází další titul úspěšného komiksu Blacksad

0 Petr Hašek 6.12.2012

Jako 5. svazek edice Mistrovská díla evropského komiksu nabízí nakladatelství Crew jeden z nejúspěšnějších komiksů současnosti Blacksad dokazující, že komiksy se zvířaty nemusí být určeny pouze dětem.

K titulům jako Maus či Usagi Yojimbo se řadí Blacksad, který byl přeložený do více než dvaceti jazyků. Přináší detektivku drsné školy i originální pohled na temná témata minulého století od španělského scenárista Juana Díaze Canalese a malíře Juanja Guarnida.

Detektivky drsné školy byly vždycky plné výrazných a jasně vyhraněných postav. A se zvířaty v hlavních rolích je tenhle žánr ještě krystaličtější. Krysy, lišky, medvědi, chameleoni – ti všichni dávají lidským vlastnostem svou podobu. A stejně jako zvířata vystihují lidské charaktery, tak i čtyři příběhy obsažené v této knize úhledně vykreslují temnou tvář Ameriky poloviny minulého století. Rasové spory, studená válka, psychické úchylky, Ku-klux-klan, jedy v okolí i drogy, – to všechno ve zvířecí podobě působí mnohem sugestivněji a úderněji.

V hodnocení francouzského serveru Bedetheque, kterého se účastní desítky tisíc hlasujících, se Blacksad setrvale drží na prvním místě, před všemi klasickými a proslulými veledíly historie komiksu. Kombinace dynamické kresby nápaditě měnící barvy, a přitom si udržující okamžitě poznatelný styl s úderným detektivním příběhem a postavy hlavního hrdiny, elegantního pantera a soukromého očka, detektiva Blacksada, se ukázala být trefou do černého.

Stejný úspěch jako v zahraničí, měl Blacksad i u českých čtenářů. “Blacksad byl jednou z nejpopulárnějších postav, která se kdy v Crwi objevila,” říká šéfredaktor Crwe Jiří Pavlovský. “Čtenáři se do něj okamžitě zbláznili. A není divu. Nejde ani o to, že je to opravdu nádherně kreslené… vlastně spíš malované… ale i o to, že to přesně vystihuje podstatu drsné školy a vlastně veškeré dobrodružné literatury. Osamělý, čestný hrdina a neskutečně charismatický hrdina v nelítostném světě, schytávající rány a přesto znovu a znovu vstávající a dál bojující. Navíc v případě tohohle komiksu nejsou jeho protivníkem pouze všeho schopní lidé (tedy zvířata), ale v pozdějších dílech i samotná doba.”

Kompletní série Blacksada, včetně česky nevydaného čtvrtého dílu a krátkých, leč zajímavých bonusů, vychází nyní jako pátý svazek úspěšné a cenami ověnčené ediční řady Mistrovská díla evropského komiksu, ve které se objevily takové ikony žánru jako Incal, Arzach, Věčná válka či Výprava za ptákem času. Opět se objevuje jak v brožované, tak ve vázané podobně.

rwi