ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 15194 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V Cannes vyhrál film Parazit

0 jsk 27.5.2019

Hlavní cenu na letošním 72. Mezinárodním filmovém festivalu ve francouzském Cannes získal v sobotu jihokorejský snímek Kisaengčchung (Parazit). Sociálně-satirický film, jehož tvůrcem je Pong Cun-ho (na foto), se zabývá tématem rozšiřující se propasti mezi bohatými a chudými vrstvami obyvatelstva v Jižní Koreji. Pong Cun-ho získal prestižní Zlatou palmu jako první režisér z této asijské země. Při přebírání ceny si zavolal na pódium herce Song Kchang-hoa, jehož dlouhodobě obsazuje do hlavních rolí, přičemž ho označil za své alter ego.

Na druhém na festivalu místě skončil film Atlantique od francouzsko-senegalské režisérky Mati Diopové, která soutěžila v Cannes jako vůbec první režisérka černé pleti. Z festivalu si odnesla Velkou cenu poroty.

Jako nejlepší herečka byla oceněna Britka Emily Beechamová za roli vědkyně v dramatu Little Joe. Nejlepším hercem se stal Antonio Banderas, který ztvárnil svého přítele, režiséra Pedra Almodóvara, v jeho novém snímku Bolest a sláva (Dolor y Gloria).

Cenu za nejlepší režii získali belgičtí bratři Jean-Pierre a Luc Dardennovi za příběh zradikalizovaného muslimského mladíka Mladý Ahmed.