ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28696 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

V Brně začal filmový festival, který nabídne stovku projekcí

0 Richard Winter 28.2.2013

Čtvrtý ročník festivalu Cinema Mundi, který začal v Brně, nabídne filmovým fanouškům stovku projekcí. Přehlídku 27. února zahájili filmový režisér Jan Hřebejk (na snímku) a herci Jan Budař a Boleslav Polívka. Podle něj si Brno velký mezinárodní festival zaslouží  “už kvůli své výhodné poloze mezi Prahou, Vídní a Valašskem”.

Dějištěm přehlídky je multiplex Velký Špalíček, dále kina Art a Lucerna, Divadlo šansonu a Divadlo Bolka Polívky. Hlavní programový blok tvoří snímky, které čtyři desítky států vyslaly do boje o Oscara pro nejlepší cizojazyčný film. Mnoho z nich dosud nemělo české publikum příležitost vidět, nebo se vůbec nedostanou do tuzemské distribuce. V programu nechybí ani drama Láska Michaela Hanekeho, které nakonec prestižního Oscara získalo.

Jedna z vedlejších sekcí se zaměřuje na komediální tvorbu z Mexika, Brazílie a Argentiny. Pořadatelé vybrali asi 20 filmů z posledních deseti let. Cílem je podle pořadatelů ukázat, že jihoamerická tvorba, obvykle spojovaná hlavně s dramaty, kriminálními filmy a politickými či sociálními tématy, skýtá i řadu zajímavých veseloher s různými odstíny humoru.
Jako zahajovací snímek zvolili dramaturgové festivalu americkou komedii Terapie láskou. Za ztvárnění hlavní role psychicky labilní dívky dostala herečka Jennifer Lawrenceová Zlatý glóbus i Oscara.

Na festival přijedou filmoví tvůrci z Česka i zahraničí. K váženým hostům patří třeba portugalský režisér Canijo, jenž se zúčastní dvou projekcí rodinného dramatu Krev mojí krve. Turecká delegace přijede podpořit film Když vzplane oheň, americký režisér Mike Magidson představí snímek Inuk. Český film reprezentují například režiséři Jiří Chlumský a Jiří Menzel.

V dosavadních třech ročnících festival přivítal téměř 34.000 diváků, promítl 264 filmů a hostil 88 filmařů z Česka i z ciziny.