ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 24507 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Uzávěrka 10. ročníku soutěže krátkých filmů Aerokraťas se blíží

0 Richard Winter 19.9.2013

Už jen do 30. září 2013 mohou amatérští filmaři a studenti filmových škol přihlašovat svoje krátké filmy do soutěže Aerokraťas, kterou letos už podesáté pořádá pražské kino Aero. Jediným kritériem pro přihlášení snímků je jejich povinná maximální délka, a to do 7 minut. Volba a vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií letos poprvé proběhne přímo během slavnostního finálového večera v kině Aero 1. listopadu 2013.

Ze všech přihlášených krátkých filmů předvyberou piloti kina Aero kolem 30 soutěžních snímků, které se probojují až na stříbrné plátno. O vítězích rozhodne odborná filmová porota ve složení: režisér Tomáš Luňák, scénárista Petr Jarchovský a zástupci kina Aero Zuzana Kameníková a Jiří Šebesta.

Letošní jubilejní 10. ročník soutěže se spojil s 15letým výročím novodobé historie kina Aero a odrazil se přirozeně ve výběru tématu hlavní kategorie soutěže, kterým je pro letošek číslovka 15. Téma hlavní kategorie může být zpracováno libovolným způsobem, jediným dalším omezením je povinná maximální délka soutěžících filmů, a to do 7 minut. Kromě hlavní kategorie se mohou v roce 2013 filmaři ucházet o ceny ještě v dalších čtyřech kategoriích – krátký film na volné téma, minutka, dětský film a cena diváků.

Všechny přihlášené „kraťasy“ budou také zápolit na YouTube kanálu Aerokraťasu o mimořádnou diváckou cenu „Nejoblíbenější kraťas na YouTube“. Novinkou letošního ročníku je změna kritérií pro autory soutěžících snímků. Poprvé v historii Aerokraťasu budou moci soutěžit pouze amatérští filmaři nebo studenti filmových škol s dosud nedokončeným vzděláním.

Slavnostní finálová projekce proběhne 1. listopadu

Ze všech přihlášených snímků, které splní pravidla soutěže, vyberou piloti Aera kolem 30 krátkých filmů, které se 1. listopadu v Aeru zúčastní slavnostní finálové projekce. Vítěze jednotlivých kategorií zvolí odborná porota i diváci přímo v sále po projekci. V hlavní kategorii budou uděleny ceny pro tři nejlepší snímky. V ostatních kategoriích bude vybrán pouze jeden absolutní vítěz. Vítězné snímky budou v průběhu následujícího roku zařazeny jako předfilmy projekcí celovečerních filmů v kině Aero, autoři vítězných krátkých filmů se mohou těšit také na hodnotné věcné ceny.

Aerokraťas je soutěž autorských krátkých filmů do 7 minut, kterou každoročně vyhlašují piloti kina Aero již od roku 2004. Za dobu konání soutěže se tak podařilo objevit nejeden filmařský talent, jehož počin spatřil světlo světa právě na plátně kina Aero. Vítězný film soutěže se spolu s dalšími vítěznými filmy stává oficiálním předfilmem před projekcemi celovečerních filmů v kině Aero v následujícím roce. Za dosavadní devítiletou historii se soutěže Aerokraťas zúčastnilo na 900 krátkých filmů, kolem stovky z nich se probojovalo jako předfilmy až na plátno kina Aero.

Tagy: