ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8372 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Už jsme doma se spojili s Randym Rosem z The Residents

0 jsk 9.11.2020

Už někdy v roce 1992 došlo k setkání mezi americkou kapelou The Residents a českou Už jsme doma. Vzniklo přátelství a vzájemný respekt a dokonce to vyústilo v blízkou spolupráci, což je u anonymních The Residents výjimkou a podařilo se to v celé historii pouze několika málo světovým hudebníkům.

V roce 1995 byli Už jsme doma přizváni coby kolektivní herec do představení Freak Show Live a Miroslav Wanek byl jmenován hudebním režisérem a dirigentem. Měl na starosti i přearanžování všech skladeb, více než 600 stran notového materiálu. Spolu s Karlem Císařem pak ve stejném roce napsali knihu Mezi čtyřma očima. Díky blízkému přátelství se skupinou The Residents se dostali v San Francisku do tajných archivů a kniha Mezi čtyřma očima je proto dodnes nejúplnější kolekcí všech textů The Residents a je v ní publikováno množství fotografií, do té doby naprosto utajených.

V roce 2010 olomoucká galerie Caesar pořádala retrospektivní výstavu Residents in Residence – Art Retrospective, která obsahovala kresby, kostýmy, masky a další artefakty spojené se skupinou The Residents. A jelikož byl zájem výstavu podpořit koncertem, byla požádána skupina Už jsme doma, jestli by mohla připravit vlastní verze písní The Residents a v době výstavy je zahrát. Protože na vernisáž byl pozván (kromě výtvarnice Leigh Barbier) také zpěvák The Residents Randy Rose, naskytla se tím vzácná příležitost mít ho na pódiu společně s Už jsme doma.

Miroslav Wanek a Randy Rose vybrali třináct písní, částečně podle svého vkusu a částečně s ohledem na repertoár The Residents, se kterým v té době cestovali. Dostalo se tak třeba i na Never Known Questions (Netušené otázky), která do té doby nikdy nezazněla naživo. Wanek uchopil písně se snahou přetavit původní syntezátorový zvuk do syrovosti a punkové energie současné sestavy Už jsme doma, ovšem při zachování veškerého respektu k duchu The Residents a jejich hudební estetice.

Výsledek se jeví jako kombinace toho nejlepšího z obou kapel. Ukazuje se zřetelně, co obě skupiny i přes zdánlivou žánrovou odlišnost tolik spojuje a proč mají k sobě tak blízko. A proč si The Residents ze všech světových kapel vybrali ke spolupráci právě Už jsme doma.