ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13163 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Upírská epopej Twilight sága má jedenáct nominací na anticenu Zlaté maliny

0 Richard Winter 10.1.2013

 

Jedenáct nominací na anticenu Zlaté maliny získala v Los Angeles upírská epopej Twilight sága: Úsvit 2. část, kterou porota označila za nejhorší film roku 2012 a její hlavní i vedlejší role za nejméně povedené ze všech.

Laureáti už 33. ročníku soutěže o nejhorší filmové projekty budou vyhlášeni 23. února, den před udílením hollywoodských Oscarů. Ceny samotné obvykle stojí necelých pět dolarů za jednu a jedná se o velkou malinu usazenou na filmovém pásu – obojí pozlacené sprejem.

Nominaci na nejhorší film má za loňský rok také akční příběh Bitevní loď, komedie režiséra Seana Anderse Můj otec je šílenec nebo film Tisíc slov s Eddiem Murphym v hlavní roli. Snímek Twilight sága: Úsvit 2. část porota nominovala na Zlaté maliny i režii a scénář. Představitelka jedné z hlavních rolí snímku Kristen Stewartová si dokonce vysloužila dvojí nominaci, kromě upírské ságy ještě za titulní roli v dobrodružné pohádce Sněhurka a lovec.

Ceny za nejhorší snímky a herecké počiny každoročně uděluje nadace G.R.A.F. Nápad na filmové anticeny, které by byly protiváhou Oscarů, pochází od publicisty a filmového nadšence Johna Wilsona. Laureáty ocenění vybírá každý rok téměř 700 členů Nadace ceny Zlatá malina v 16 zemích.

S nápadem na Zlaté maliny přišel v roce 1981 Wilson poté, co krátce po sobě viděl filmy Can’t Stop the Music a Xanadu. Zatímco na první předávání těchto cen dorazily jen tři tucty lidí, zájem o Zlaté maliny rostl a čtvtého ročníku už si všimla i CNN a kabelové televize.

Zlaté maliny obdrželo množství slavných umělců filmové branže. Podle kritiků cen “ocenění” často nedostane nejhorší film nebo herec, ale je odstřelen ten nejslavnější kvůli propagaci Zlatých malin. Většina vítězů sošku nepřijme. V historii tak učinili jen nemnozí, jako první v roce 1988 Bill Cosby, který dostal tři Maliny za nejhorší film, herce i scénář za Leonard Part 6. Jedinými dvěma herci, kteří získali Oscara i Malinu za stejnou roli, jsou James Coco za Only When I Laugh v roce 1982 a Amy Irvingová za Yentl v roce 1984.