ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28514 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

UNESCO přidalo ruční výrobu skla na seznam nehmotného dědictví

0 jsk 14.12.2023

České památky a tradice zaznamenaly další úspěch. Na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO přibyla ruční výroba skla. Tohle řemeslo je typické nejen pro pohraniční oblasti, ale taky pro Vysočinu.

Přijeďte se seznámit s historií horáckých hutí, prohlédnout si unikátní sbírky českého skla, nakouknout pod ruce mistrům sklářům, a dokonce si vyzkoušet jejich práci.

Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu funguje už od roku 1945, kdy byla založena proto, aby svou činností podporovala světový mír. Funguje v několika oblastech, ale jedním ze stěžejních témat je kultura a kulturní diverzita. Každý z nás už asi někdy slyšel pojem Seznam světového dědictví. Ten začal fungovat od roku 1978 a v současné době je na něm přes 1100 záznamů.

Žadatelé musí splnit spoustu kritérií a dodat podrobnou dokumentaci. Odměnou je potom světové renomé a různé výhody v podobě finanční podpory, školení nebo podpory výzkumu, ale také závazek o památku pečovat.  Česká republika se může chlubit sedmnácti záznamy, což je vzhledem k naší rozloze úctyhodné číslo. Chránit a udržovat je ale potřeba i tradice. Proto existuje také seznam nehmotného kulturního dědictví. Právě na něj přibyla nově k sokolnictví, masopustu a dalším ruční výroba skla.

Tagy: