ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13324 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

U Švandů připomenou Adinu Mandlovou a Lídu Baarovou za mřížemi pankrácké věznice

0 Richard Winter 3.11.2015

Novou českou hru inspirovanou skutečnými osudy pěti žen uvězněných po skončení druhé světové války v pankrácké věznici inscenuje jako svou listopadovou premiéru Švandovo divadlo v Praze. Autorkou textu je Martina Kinská, dlouholetá dramaturgyně smíchovské scény, která teď hrou Pankrác ’45 u Švandů debutuje i jako režisérka: její novou inscenaci uvidíme v premiéře 6. a 7. listopadu 2015 v suterénním Studiu.

Komorní drama z jedné ženské cely pankrácké věznice nás zavede na konec léta 1945, do doby zatýkání nacistických zločinců, ale také honby na skutečné nebo jen údajné spolupracovníky a přátele Němců. Ve vězeňském mundúru se tak ocitnou i filmové hvězdy Adina Mandlová a Lída Baarová, půvabná Hana Krupková coby – Němci záhadně nepopravená – spojka parašutistů, Židovka Julie se svými vzpomínkami z Osvětimi a neznámá žena s tajemstvím.

„Jejich setkání je zčásti fikce, všechny ale na Pankráci v rozmezí léta 1945 a roku 1946 opravdu byly. Příběh každé z nich by vydal na román. Přišlo mi lákavé svést je alespoň na chvíli všechny dohromady – neboť jejich osudy, jak se postupně ukáže, se protínaly porůznu už několikrát předtím,“ říká autorka a režisérka Martina Kinská.

Impulsem pro vznik hry byla mimo jiné silná „dámská šatna“ Švandova divadla: fakt, že pro její ztvárnění existují na jednom místě zajímavé herečky, které jsou buď přímo členkami souboru, nebo zde pravidelně vystupují. V napínavém příběhu se tak představí Klára Cibulková jako Adina Mandlová, kterou s prvorepublikovou hvězdou spojuje nejen fyzická podoba, ale i přirozená nonšalance, podmanivý hlas a břitký smysl pro humor. Typově i povahově odlišnou, ve své době ovšem neméně populární Lídu Baarovou si zahraje Réka Derzsi. Vyhlášenou pardubickou krásku Hanu Krupkovou, zapletenou do atentátu na říšského protektora, ztvární Eva Josefíková, jako Julču uvidíme Andreu Buršovou a v roli tajemné ženy se můžeme těšit na Bohdanu Pavlíkovou. Všechny herečky přes léto studovaly vybrané materiály a seznamovaly se podrobněji s faktografií k jednotlivým postavám. Se všemi pak Martina Kinská ještě před začátkem zkoušení pankráckou věznici skutečně navštívila, aby tu společně zažily tísnivou atmosféru vězení a seznámily se s místy, kde kdysi jejich hrdinky skutečně pobývaly.

Děj hry Pankrác ’45 s pracovním podtitulem „Casting na popravu“ se odehrává na přelomu léta a podzimu roku 1945. V Tichomoří teprve končí druhá světová válka a Evropa se už začíná vypořádávat s jejími důsledky. V Československu nastává divoké období, pocit radosti z osvobození rychle střídá hněv proti nacistickým zločincům, okupantům, zrádcům a kolaborantům. Vznikají mimořádné lidové soudy, které mají z „vůle národa“ ve zkrácených řízeních potrestat viníky. A to nejen Němce, ale také Čechy, kteří skutečně či domněle napomáhali nacistickému režimu. Do hledáčku soudů – a lidového hněvu – se dostávají například i hvězdy stříbrného plátna jako Vlasta Burian, Adina Mandlová nebo Lída Baarová.

Posledně jmenované herečky byly na Pankráci skutečně vězněné, a ačkoli se v reálu časově minuly, umístila je autorka hry Martina Kinská do jedné cely. A k nim přidala Hanu Krupkovou, mladou spolupracovnici parašutistů z výsadku SILVER A, jejichž atentát na Heydricha rozpoutal v tehdejším protektorátu dosud nebývalou vlnu zatýkání a poprav. Ve stísněném prostoru se ocitá ještě Židovka Julie a ještě jedna žena se zprvu tajemným původem…