ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7829 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Tuzemský trh s uměním zaznamenal v uplynulém pololetí rekordní obrat

0 Richard Winter 1.7.2013

Trh s uměním zaznamenal v uplynulém pololetí rekordní obrat. Sběratelé a investoři utratili na českých aukcích přes 550 milionů. Uvedl to odborný portál ART+ s tím, že se jedná o nejvyšší částku za jedno pololetí. Rekord z loňského prvního pololetí byl prý překonán o deset procent. Loni přitom celkový obrat výrazně ovlivnil cenový rekord obrazu Tvar modré od Františka Kupky, který se vydražil za 57,4 milionu korun.

Nejdražší letos dražený obraz – zátiší (na snímku) od Bohumila Kubišty – stál 18,5 milionu korun. Za více než deset milionů korun se, stejně jako loni, zatím prodalo sedm děl. Letošních deset nejdražších děl bylo prodáno celkem za 115 milionů. Cena nejdražší desítky se loni zejména díky Kupkovi vyšplhala na 182 milionů.

Počet milionových a statisícových položek oproti loňsku výrazně vzrostl – v obou kategoriích se jich prodalo přibližně o 40 procent víc. Růst trhu je tak tažen zejména prodeji ve vyšších cenových relacích, což je pokračováním trendu z minulého roku.

Za více než milion korun se prodalo rekordních 89 obrazů, hranici 100.000 korun překonalo dalších 499 obrazů, soch a starožitností.