ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5163 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Tuzemská premiéra muzikálu Fantom opery se uskuteční v září

0 Richard Winter 21.8.2014

Tuzemská premiéra světoznámého muzikálu Fantom opery se uskuteční 13. září v divadle GoJa Music Hall na pražském Výstavišti. V hlavních rolích se představí Marian Vojtko v alternaci s Radimem Schwabem (Fantom). Michaela Gemrotová a Monika Sommerová (Christine Daaé) nebo Bohuš Matuš a Tomáš Vaněk (Raoul, Vikomt de Chagny). Producent František Janeček získal licenci na první uvedení díla Andrewa Lloyda Webbera po deseti letech jednání s majiteli autorských práv.

Autorem českého překladu je Jaroslav Machek, autorem hudebního nastudování Michal Macourek, režii představení bude mít Petr Novotný. Janeček slibuje “nádherné melodie, plné vášnivých emocí, písně, které se staly celosvětovými hity, i velkolepou ohromující dekoraci, fascinující speciální scénické efekty na pomezí kouzel a oslnivé kostýmy, doplňky a masky.

Slavný muzikálový skladatel Lloyd Webber je autorem hudby, texty napsal Charles Hart podle románu Gastona Lerouxe. Ten je příběhem tajemného, hudebně nadaného, avšak fyzicky znetvořeného muže, který žije v podzemí pařížské Opery. Jediným člověkem, s nímž se díky hudbě sblíží, je překrásná sopranistka Christina Daaé. Nejznámějšími písněmi z muzikálu jsou ústřední duet The Phantom of the Opera, árie Fantoma Music of the Night, sborové Masquerade nebo romantický duet Christiny a Raula All I Ask Of You.

Fantom opery měl světovou premiéru 27. září 1986 v Londýně. Po 24 letech uvádění se odehrálo 9 500 repríz. Získal tři Olivierovy ceny (londýnská obdoba broadwayských Tony), včetně speciální ceny z roku 2002 pro divácky nejpopulárnější show. Broadwayská premiéra proběhla 9. ledna 1988 a „Fantom“ se stal tamějším nejdéle v kuse hraným muzikálem (světový rekord drží londýnští Bídníci s 25 lety). Získal sedm cen Tony a stejný počet dalších prestižních cen Drama Desk Awards. Celkově pak muzikál získal přes 50 významných divadelních cen. Originální londýnská nahrávka se jako první v historii britského muzikálu vyšplhala na 1. příčku prodejnosti a oblíbenosti.

Celosvětově se prodalo 40 miliónu kopií originálního dvojalba. Fantom opery se uváděl ve 149 městech 25 zemí a vidělo ho přes 100 milionů lidí. V každé produkci pracovalo kolem 120 lidí (zahrnuje účinkující, hudebníky i kreativní tým) a v každém představení je použito přes 230 kostýmů. Fantom opery zlomil rekord v Německu, kde se hrál 15 let. V Japonsku se taktéž stal nejdéle hraným muzikálem, hrál se tam ještě o rok déle, tj. 16 let. V roce 2006 byl představen v Las Vegas ve speciálně postaveném divadle „Phantom – The Las Vegas Spectacular“.

Pro tamější návštěvníky se stal další atrakcí, představení tam je sice zkráceno, ale za to obsahuje mnoho scénických efektů, které neuvidíte v žádném jiném nastudování na světě.