ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14346 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Tuzemská kina uvedou dokument Život v jednom dni

0 Redakce 15.7.2011

Unikátní filmový experiment s názvem Život v jednom dni, příběh jednoho dne na planetě Zemi, uvede společnost Aerofilms do tuzemských kin od 24. července. Dokument oscarového režiséra Kevina Macdonalda vznikl v produkci Ridleyho Scotta za využití příspěvků lidí z celého světa. Na počátku vyzvali producenti filmu uživatele Youtube i další nadšence z nejrůznějších koutů zeměkoule, aby zaznamenali jeden den ve svém životě. Vznikl tak portrét světa, jak vypadal 24. července 2010.

Dobrovolníci ze 197 zemí zaslali 80.000 příspěvků, což dalo celkem 4500 hodin materiálu. Nejpřesvědčivější a nejzajímavější sekvence byly pak sestříhány. Snímek měl v lednu premiéru na festivalu Sundance, byl promítnut i letos na MFF v Karlových Varech. Prostřednictvím YouTube se do experimentu zapojili i čeští uživatelé, kteří poslali 472 příspěvků a předstihli tak země jako je Indonésie, Čína či Maďarsko. Mezi těmi, které nakonec do filmu dostaly, je videoklip zástupce České republiky Sergeje Kondakova o narození žirafy v pražské zoo a slovenského kameramana Marka Mackoviče. Ten zachytil příběh korejského cyklisty, který cestuje po světě.

"Po hodině a půl filmu jsem byl omráčený, spokojený, dojatý a přesvědčený, že se režiséru Kevinu Macdonaldovi podařilo něco mimořádného. Neposkládal za sebe jen hitparádu nejlepších záběrů, ale vytvořil tvar, který má počátek i konec, adekvátní peripetii s katarzí. Spíše než syrovým dokumentem je kvalitním dramatem," uvedl Jiří Šebesta ze společnosti Aerofilms o snímku.

rwi