ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6312 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Trumpetistka Štěpánka Balcarová vydá s kapelou album Emotions

0 jsk 26.6.2023

Tématem nového alba trumpetistky a skladatelky Štěpánky Balcarové, čerstvé nositelky ceny Anděl za jazzové album roku 2022, jsou lidské emoce. Inspirací jí byly zkušenosti posledních několika let spojené s mateřstvím.

„Prožívání některých emocí dostává s výchovou dětí úplně nový rozměr. Dříve jsem si třeba myslela, že vím, co je to hněv, jak si ho vysvětlit, vyvodit důsledky a pak ho v klidu přijmout. S dětmi se ale člověk dostává do situací, kdy tento odstup nemá a učí se poznávat každou emoci jakoby nanovo, do větší hloubky a na dřeň. Tento princip se nepromítá jen do negativních emocí, ale naštěstí i do těch pozitivních. Každou z nich jsem se naučila vnímat úplně jiným způsobem,“ říká.

Balcarová na albu ztvárňuje v osmi nových skladbách osm základních lidských emocí, které popsal americký psycholog Robert Plutchik. Jsou to radost, důvěra, strach, překvapení, smutek, odpor, hněv, očekávání. Koncepční album s repertoárem, který měl koncertní premiéru v srpnu 2022, nahrála s česko-polským kvartetem, jehož členy jsou Nikola Kołodziejczyk (klavír), Jaromír Honzák (kontrabas) a Grzegorz Masłowski (bicí), kteří s ní nahráli také album Life and Hapiness of Julian Tuwim (2017) a živé album Štěstí (2022) obsahující orchestrální verze téhož repertoáru, za které Balcarová získala letos cenu Anděl. Tutéž cenu získala v minulosti i jiná alba, na nichž se Štěpánka podílela, ať již jako umělecké vedoucí souboru Concept Art Orchestra nebo jako členka kvinteta Inner Spaces.