ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16117 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Trio Hrubý, Fencl a Barry vydalo live album Kouzlo okamžiku

0 jsk 22.2.2021

Akustické trio, potažmo kvartet kolem legendárního houslisty Jana Hrubého vysílá prostřednictvím vydavatelství Galén do světa záznam z dvou loňských, ještě před-covidových, únorových koncertů, 5.února 2020 v pražské Malostranské Besedě a 22. února 2020 v ostravském Parníku. Jako host sestavu posílil perkusista Michal Hnátek (Divadlo Elf, 5P Luboše Pospíšila). Jako pěvečtí sólisté se střídají klávesista a kytarista Ondřej Fencl s hráčem na keltskou harfu Seanem Barrym, svorníkem jsou housle matadora českých rockových houslí Jana Hrubého.

„Projekt vznikl náhodou. Všichni zúčastnění běžně doprovázíme Vláďu Mertu, a když jednou nečekaně nemohl na koncert, zahráli jsme bez něj. Zjistili jsme, že nás to baví a publikum jakbysmet,“ přibližuje kapelník Ondřej Fencl. „Už jsme měli asi dvacet koncertů a skoro všude bylo narváno. Improvizujeme, necháváme se unášet třeba až ke klasice, ať jsou to Beatles nebo Antonín Dvořák. To záleží na kouzlu okamžiku. A aby nás to neodneslo mimo rytmus, na perkuse hostuje náš kamarád Míša Hnátek,“ dodává.

Repertoár tvoří irské balady v uhrančivém podání Barryho, Fenclovy autorské písně z repertoáru jeho kapely Hromosvod, instrumentálky a jako koření i tři ukázky ze stěžejních působišť Jana Hrubého – Variace na renesanční téma Vladimíra Mišíka, Blues o spolykaných slovech Michala Prokopa a Astrolog Vládi Merty v divoké, osmiminutové verzi bez zpěvu, s odbočkami kam se jen zachce.

„Tohle album je taková zkouška, řečeno muzikantskou hantýrkou trestný poslech, jak nám to zní naživo,“ přibližuje dvaasedmdesátiletý houslista Jan Hrubý. „V tomhle složení nehrajeme dlouho, tak zatím volíme dost převzatých skladeb. Až na pár písniček Ondry jsou to jsou vesměs tradicionály, mohu-li tento termín vztáhnout i na dvě písničky repertoáru kapel Framus 5 a ETC…“