ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 14347 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Trilogie o Janu Husovi je dotočena

0 Richard Winter 19.2.2015

Po třiašedesáti natáčecích dnech na více než dvaceti lokacích padla poslední klapka výpravného třídílného snímku Jan Hus. Česká televize představí divákům výsledky jednoho ze svých nejnáročnějších projektů v rámci šestistého výročí Husovy mučednické smrti. V režii Jiřího Svobody se v titulní roli objeví Matěj Hádek.

“Jan Hus je velký, výjimečný projekt. Představuje pro mě ideální ukázku toho, jak lze formou odkazů na naši historii přesahovat k aktuálním společenským otázkám a tématům. Splňuje to, co očekáváte od takového filmu jak ve smyslu řemesla, tak ve smyslu obsahové hutnosti,” říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Natáčení adaptace původně samizdatové knihy spisovatelky Evy Kantůrkové, která je zároveň autorkou scénáře, začalo v polovině června loňského roku. “Naší snahou bylo Husa zobrazit jako člověka, jehož motivace a životní postoj budou nejen srozumitelné, ale zároveň relevantní pro dnešní dobu a dnešního diváka,” uvedl ředitel vývoje pořadů a programových formátů České televize Jan Maxa, který je zároveň kreativním producentem projektu.

Natáčení filmu odstartovalo loni v prostorách Anežského kláštera. Tvůrci postupně navštívili kolem dvaceti natáčecích lokací, přičemž mezi ty nejvýraznější patřily Křivoklát, Kutná Hora, Lipnice nad Sázavou a Švihov. Celkem se ve filmu objeví přes dva tisíce komparzistů.

“Jan Hus je projekt s velkým množstvím komparzu, ale především s celou řadou velkých rolí, jejichž psychologická motivace je často složitá a historicky nejednoznačná. Scenáristicky, režijně i herecky šlo o náročný úkol,” hodnotí režisér Jiří Svoboda.

Foto: Česká televize