ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7698 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Tři znovuobjevené klavírní koncerty na desce Marka Kozáka

0 jsk 22.2.2024

Klavírista Marek Kozák, jeden z nejtalentovanějších mladých českých pianistů současnosti, vydává novou nahrávku Zapomenuté české klavírní koncerty. Na albu představuje díla českých skladatelů devatenáctého a dvacátého století, která jsou v koncertním repertoáru neprávem opomíjena. Jedná se o díla Karla Kovařovice, Vítězslavy Kaprálové a Pavla Bořkovce.

Nahrávku pořídil společně se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod taktovkou Roberta Jindry a na cédéčku i digitálně ji vydá Supraphon 8. března 2024.

Album Zapomenuté české klavírní koncerty je výsledkem dlouholetého bádání a objevování klavíristy Marka Kozáka, který se zajímá o méně známé skladby české klavírní literatury.

Karel Kovařovic (1862–1920) byl žákem Zdeňka Fibicha a později se proslavil jako dirigent a šéf opery Národního divadla v Praze. Jeho Koncert f moll op. 6 z roku 1887 je plný romantického náboje a virtuózního klavírního partu.

Vítězslava Kaprálová (1915–1940) byla jednou z nejtalentovanějších českých skladatelek, která zemřela tragicky v mladém věku. Její Klavírní koncert d moll op. 7 z roku 1935 je její absolventskou prací, kterou sama dirigovala při premiéře. Dílo je bohatě instrumentované a vykazuje vlivy jejího učitele Bohuslava Martinů. Pavel Bořkovec (1894–1972) byl žákem Josefa Foerstra a Josefa Suka a později se stal významným pedagogem a skladatelem. Jeho Klavírní koncert č. 2 z roku 1949 je jeho zralým dílem, které odráží osobitý hudební jazyk a smysl pro formu.

Tagy: