ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 11237 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Tři Lamři v Poděbradech

0 jsk 26.4.2024

Tři Lamři v Galerii Ludvíka Kuby v Poděbradech jsou již sedmou společnou výstavou rodinného tria: otce Aleše Lamra a jeho dvou synů Hanuše a Jana. Výstava, začínající 4. května vernisáží a trvající do 28. července, vzdává hold především nedávno zesnulému výjimečnému umělci Aleši Lamrovi, který se na plánování Třech Lamrů v Poděbradech sám podílel.

Vystavena bude poslední tvorba Aleše Lamra, včetně jeho posledního plátna. Lamr nikdy neustával v experimentování, v hledání nových směrů a možností. Před osmdesátým rokem života se pustil do pro něj zcela nové techniky sprejování, a právě obrazy tvořené sprejem budou vystaveny vůbec poprvé. Doplní je figurativní plátna z posledních let i jeho raný autoportrét z roku 1962 v porovnání s autoportrétem z roku 2020.

Hanuš Lamr vystaví sérii barevných objektů Torso doplněné plastikami Zátiší. V objektech Zátiších kombinuje různé materiály, barevnou pryskyřici s dřevem nebo uschlým chorošem. Části zátiší jsou odlité z reálných plodů přírody. Zajímavostí je monochromatické ladění jednotlivých zátiší do žluté, modré nebo zelené barvy. Těmito sochami se Hanuš definitivně přiznává ke kolorismu Lamrů a navazuje tak na své předcházející šperky z barevné pryskyřice.

Jan Lamr bude prezentovat barevné obrazy ze série Korály doplněné nejnovější tvorbou vytvořenou přímo pro poděbradský projekt Tři Lamři. Autor zachycuje a abstrahuje vodní hladinu a její odlesky pomocí zlaté barvy. Jeho obrazy jsou charakterizovány shluky vysokého počtu přerušovaných linií, které mohou být přímé i zakřivené a často vyplňují celé obrazové pole. I když jednotlivé čáry působí spontánně a bezprostředně, celková kompozice je pečlivě propracovaná a zdokonalená.

Tagy: