ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6867 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Tři Grácie od Emila Filly se prodaly za více než 14 milionů

0 Petr Hašek 3.12.2012

Velkoformátový obraz Emila Filly Tři Grácie byl o víkendu vydražen na aukci za 14,6 milionu korun. Vyvolávat se v pražském paláci Žofín začínalo na 12 milionech.

Nový majitel, který dražil po telefonu, zaplatí ještě dvacetiprocentní aukční přirážku. Aukci pořádala spolu s aukční síní Vltavín. Nejdráže prodaným dílem na českých aukcích je obraz Tvar modré Františka Kupky, který se letos prodal za 55,75 milionu korun.

Obraz Tři Grácie pochází z vrcholného Fillova období, autor ho namaloval v roce 1937. V avantgardním pojetí zachycuje antický námět tří grácií, který Filla pojal osobitým stylem archaického kubismu. Jde o mnohokrát vystavované a reprodukované dílo.

Fillova díla patří mezi sběrateli umění k oblíbeným, domácí aukční rekord tohoto autora drží obraz Zátiší s lahví Cherry, který se před dvěma lety prodal za 16,25 milionu korun bez aukční přirážky. Letos se prodal obraz Hlava muže v cylindru za 16 milionů korun a za 15,2 milionu korun dílo Ležící žena.

Na aukci se dražila i další Fillova díla. Byl prodán i obraz Jana Zrzavého Zátiší s česnekem. Z vyvolávací ceny 1,1 milionu se vyšplhala na 2,5 milionu. Sběratele dnes na aukci zaujal také olej Jaroslava Čermáka (1830 – 1878) Šimon Lomnický na Karlově mostě, jehož objednavatelem byl hrabě Eugen Černín. Obraz vysoké sběratelské i dokumentární hodnoty, jehož vyvolávací cena byla dva miliony, se prodal za 2,7 miliony.

V nabídce bylo více než 400 položek s celkovou vyvolávací cenou téměř 80 milionů korun.

rwi