ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16919 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Trh s audioknihami stoupá, letos dosáhne 55 milionů korun

0 Richard Winter 8.12.2014

Zatímco prodej mluveného slova na CD nosičích dlouhodobě stagnuje, digitální prodeje od roku 2012 stoupají. Loni podle odhadu Svazu českých knihkupců a nakladatelů činil tuzemský trh s audioknihami asi 50 milionů korun, letos by mohl stoupnout až na 55 milionů korun.

V Česku už v roce 2009 měla více než polovina domácností počítač s připojením k internetu. Ten umožnil přechod od fyzických nosičů k nákupu mp3 v elektronické podobě. Zásadní byl také rok 2007 s první generaci iPhonu, díky němu a rozmachu dalších generací smartphonů je možné mít přehrávač mp3 stále po ruce.

Podle tuzemského svazu knihkupců byl loni podíl prodejů elektronických formátů okolo 25 procent. ještě v roce v roce 2011 byl v ČR digitální prodej blízko nule, v roce 2012 se již přiblížil deseti procentům. Podíl digitálního prodeje v letošním roce se odhaduje na 35 procent.

Podle průzkumu, který provedla firma Audiolibrix, internetový portál pro stahování a nákup audioknih všech vydavatelů, Téměř polovina posluchačů audioknihy nepoužívala před nástupem downloadu. Ze všech audioknižních titulů, které tuzemský trh nabízí, jich bylo 17 procent vydáno v letošním roce.

Více než čtvrtina prodaných titulů je od českých autorů. Nejdelší audiokniha na trhu má 49 hodin a 50 minut, jde o první díl oblíbené série Hra o trůny. Nejkratší audiokniha na trhu má 11 minut. Novinkami letošního předvánočního trhu jsou například audiokniha Návrat krále, která je završením Tolkienovy trilogie Pán prstenů, zakladatelského díla světové fantasy.

Jako devítihodinová nahrávka vyšlo slavné sci-fi Stanisława Lema Solaris namluvená Richardem Honzovičem. Text příběhu o planetě pokryté nevyzpytatelným oceánem citlivě dokreslují rozsáhlé ambientní plochy, zvukové efekty a melodie z dílny studia Needles.

Tagy: