ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7442 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Tragikomedie Yuma vznikla v polsko-české produkci

0 Petr Hašek 24.10.2012

V polsko-české koprodukci vznikl film Yuma režiséra Piotra Mularuka, který letos uvedl na MFF v Karlových Varech v soutěžní sekci Na východ od Západu.

Snímek se zčásti natáčel i v Ostravě a v Karviné, hudbu k němu složil Jan P. Muchow. Také zvuková a obrazová postprodukce se dělala v Česku. V tuzemských kinech se objeví od 25. října.

Příběh se odehrává začátkem 90. let minulého století, kdy se život v polsko-německém pohraničí po pádu železné opony. Mladíka Zygu už nebaví dívat se na západní vymoženosti jen v barevných časopisech. Spolu s kamarády se rozhodne změnit prostředí v zanedbaném polském městečku a sobě i jeho obyvatelům trochu přilepšit.

Se svou partou se vydá za hranici k bohatým Němcům za krádežemi zboží, kterým se říká yuma. Ale jejich krádeže jsou čím dál tím drzejší a jejich pachatelé se hájí tím, že si berou nazpět to, co jim Němci vzali za války.

Režisér Piotr Mularuk se inspiroval situací, jež po rozpadu sovětského bloku panovala v polsko-německém pohraničí a svého času plnila titulní strany polských novin. “Byla to doba, kdy si společnost dokázala ospravedlnit a přijmout zločin jako běžnou součást života,” uvedl režisér. Postava, kterou ztvárnil, prý skutečně existovala, ale skončila neslavně – mladík byl zastřelen při vloupání do klenotnictví.

rwi