ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 20461 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Tore Renberg v románu Tak zítra mísí několik žánrů

0 Richard Winter 27.11.2015

Norský spisovatel Tore Renberg v románu Tak zítra mísí několik žánrů. Nabízí milostný příběh o mladém páru, který je ochotný riskovat všechno. Pohodový román o skupině gangsterů s vůdcem v krizi středního věku, strhující čtení o muži, který potřebuje milion dolarů i drama o spodině nejbohatšího města na světě.

Rychlý, dojemný a temně humorný trhák o lidech, kteří se snaží vyplnit díry ve svých životech, komplikovanou lovestory, která silně připomíná moderní televizní drama. Kombinací nordického sociálního realismu a západní populární kultury, hororu a naděje, metalové hudby a literárního zázraku, je Tak zítra překvapivě originální, záhadná a zábavná novela o přátelství, zločinu, samotě a tragické smrti – což ve čtenáři zůstane ještě dlouho potom, co dočte poslední stranu.

Pal má ostudné tajemství, které ho dostalo do obrovských dluhů, mnohem větších, než které kdy bude schopný splatit ze své skromné výplaty. Zoufale se snaží, aby na to nikdo nepřišel – obzvlášť ne jeho dospívající dcera nebo jeho bývalá manželka. Je čas být kreativní.

Šestnáctiletá Sandra má taky tajemství. Je zamilovaná do neuvěřitelně okouzlujícího delikventa Daniela Williama, láskou tak silnou a čistou, že ji nic nemůže zastavit. Ani její znepokojení rodiče, ani Ježíš, a už vůbec ne nějaká jiná holka.

Cecilie nosí to největší tajemství z nich všech, dítě, které v ní roste. Může jen doufat, že její přítel Rudi je skutečným otcem dítěte. Ale i když ho opravdu miluje, cítí se lapena v jejich krátké kriminální existenci a ve snění o útěku od toho všeho.

Během tří osudných zářijových dní se tyhle životy protnou ve víru brutality, smíchu, tragédie a lásky, který je změní jednou pro vždy.
Tore Renberg se narodil v norském městě Madla. Matka byla sekretářka, otec učitel a účetní. Už od raného dětství byl Tore vychováván k nadšení pro pop kulturu a krásné umění. Trávil hodiny čtením Dostojevského, Dickense a Tolkiena, a stejné množství času věnoval poslechu skupin Duran Duran, The Smiths a Toma Waitse.

O pár let později se o něco dospělejší Tore přestěhoval do Bergenu, jakožto student filosofie a literatury na univerzitě, kde se snažil přijít na kloub Marceli Proustovi a Jasquesi Derridovi. Po několika letech odmítání ze strany norských nakladatelství mu vyšla první kniha. Tento debut, Sleeping Tangle, přinesl Toremu obrovskou chválu a Norskou cenu debutantů. Během dalších let psal mladý autor jako blázen, čímž si získal věhlas v literární obci, nikoli však u širší veřejnosti. Toreho průlomová kniha, The Man Who Loved Yngve, vyšla v březnu 2003 a měla obrovský úspěch jak u kritiků, tak mezi čtenáři. Dodnes se jen v Norsku prodalo 138 tisíc výtisků a byla přeložena do sedmi jazyků. Tak zítra vyšel v Norsku v září 2014 a okamžitě si získal přízeň kritiky i čtenářů.

Tagy: