ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 28978 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Tomáš Linka natočil píseň z repertoáru Karla Gotta

0 jsk 11.8.2022

Countryový zpěvák Tomáš Linka, který se proslavil jako člen skupin Greenhorns a Fešáci a rovněž jako častý hudební partner Michala Tučného, představil během let tuzemskému publiku české verze písní amerického písničkáře Johna Denvera, například písničky Paní má se má nebo Svítá ve tvých tvářích. S jedním z největších Denverových hitů ho však předběhl Karel Gott, který skladbu v české úpravě natočil pod názvem Když milenky pláčou.

„Karel měl country rád a často si z tohoto žánru vybíral písně, v podstatě to byl kolega,“ vysvětluje Linka. „Nedivil jsem se, že natočil právě tuto píseň. Denver měl písně velmi melodické a taky to byl tenor jako Karel a já. Já si říkám plachý tenor a tenhle styl nám sedí.“

Pravdou je, že žánr country nebyl Gottovi cizí a sám v roce 1981 v tomto stylu natočil celé album. Během osmdesátých let též občas vystupoval jako host skupiny Fešáci, kde měl v rámci jejich pověstných „salonů“ vlastní blok písní.

Hudební cesty Tomáše Linky a Karla Gotta se protínaly i mimo skupinu Fešáci. Gott dokonce Linkovi roku 1973 přerušil svatební hostinu, kdy bylo nutné, aby Linka na Gottovu píseň natočil foukací harmoniku, a termín natáčení vyšel zrovna na Linkův svatební den.

„Karel Svoboda mě přijel na svatbu svým mercedesem vyzvednout a vzhledem k situaci jsem vzal novomanželku Dášu s sebou. Jeli jsme do nahrávacího studia do Dejvic, kde Gott zrovna natáčel „Mistrál“. O naší svatbě pochopitelně nevěděl, a když najednou do studia vstoupila nevěsta ve svatebních šatech, tak dost překvapeně zíral,“ vzpomíná Linka.

Tomáš Linka nyní natočil vlastní verzi písně Když milenky pláčou. Aranže jsou věrné Denverovu originálu, se kterým se Linka s Antonínem Kny, kytaristou a kapelníkem skupiny Fešáci, osobně setkali roku 1995 v Plzni, kde jim Denver svůj specifický styl hry na kytaru osobně ukázal.

Ve studiu se sešla parta vynikajících muzikantů, kde kromě již zmíněného kytaristy Antonína Kny, natočili violoncello a smyčce Michal Pavlík, dlouholetý bývalý člen skupiny Čechomor, mandolínu Zdeněk Jahoda ze skupiny Monogram a basu Jiří Mašek ze skupiny Pacifik.