ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4762 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Titulní strany Charlie Hebdo jsou k vidění v Centru současného umění DOX

0 Richard Winter 29.1.2015

Desítky titulních stránek francouzského levicového týdeníku Charlie Hebdo si od 28. ledna mohou prohlédnout návštěvníci pražského Centra současného umění DOX. Týdeník, jehož pařížské redaktory počátkem ledna vyvraždili radikální islamisté, se do světového povědomí dostal hlavně díky zveřejňování karikatur proroka Mohameda, Ale kritický byl po celá desetiletí k představitelům všech církví, politikům, policii nebo cyklistické Tour de France.

Výstavu doprovázejí přísná bezpečností opatření. Pořadatelé v centru DOX zdůrazňují, že časopis se už od 60. let vyjadřuje prostřednictvím kreslené satiry k celé řadě nejrůznějších témat. “Ať už na svých stránkách komentuje autoritářství, militarismus, rasismus, aktuální politické události, náboženství nebo terorismus, jeho přístup je vždy stejně kritický. Žádná nedotknutelnost, žádná posvátnost,” uvádějí. Diskuse o svobodě projevu, vyznání, toleranci k odlišnosti, kterou vražedný útok rozpoutal po celém světě, se podle nich týká i české společnosti.

“Ať už nazveme přístup časopisu jakkoliv – šokující, hloupý, primitivní, zlý, netaktní, inteligentní, provokující či geniální – jde stále o přístup založený na humoru. A žádný humor nemůže být ve 21. století hrdelním zločinem,” uvedli autoři výstavy.

Tradice satirického týdeníku Charlie Hebdo sahá do roku 1969 a novodobá historie se píše od roku 1992, kdy začal po více než desetileté přestávce znovu vycházet. Na výstavě jsou i ukázky z časopisu Hara-Kiri, jenž vycházel od roku 1960. Na Charlie Hebdo se přejmenoval po několika zákazech, které se týkaly například neuctivosti ke smrti prezidenta Charlese de Gaulla.

Týdeník se dostal do problémů kvůli otištění karikatur proroka Mohameda několikrát, v roce 2011 někdo dokonce vypálil jeho redakci, zřejmě kvůli žertům na účet islámu.