ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 16431 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Tipy na letní čtení: historické detektivky ze Švédska a Anglie

0 Richard Winter 24.6.2015

Jako každým rokem přichází před letními prázdninami nakladatelství MOBA s tituly, které se hodí pro dovolenkový odpočinek. V překladu Jaroslava Bojanovského vychází román nejlepší švédské současné spisovatelky Kerstin Ekmanové Vlčí kůže (Guds barmhärtighet). Do Británie v polovině 17. století nás zavede spletitý kriminální příběh Sama Thomase (na snímku) Zločin v Yorku (The Midwife´s Tale), který do češtiny z originálu přeložila Martina Buchlová.

Ekmanová je známá po celém světě zejména díky detektivnímu románu Černá voda z roku 1993, kterým si vydobyla mezinárodní věhlas a získala za něj četná ocenění včetně proslulé Augustovy ceny.V románu Vlčí kůže se vypravíme zpět na začátek minulého století na sever Švédska. Začátkem jara roku 1916 se mladá porodní asistentka Hillevi Klarinová z Uppsaly vydává do kraje Jämtland.

Následuje pastora Edvarda, jenž se tam má ujmout správy farnosti Černá Voda. Hillevi, která je s Edvardem tajně zasnoubená, není na to, co ji na severu čeká, připravena. Kraj neprostupných lesů a černých jezer je odlehlý a drsný, síly přírody ohromné a nepředvídatelné. Lidé tu žijí v demoralizující chudobě a nevědomosti, ve světě, v němž jsou stále živé mýty a pověry. Přes řadu traumatických zážitků se tu však Hillevi setká i s projevy lidského porozumění, přátelství a lásky…

Do Británie v polovině 17. století zavede kriminální příběh Sama Thomase Zločin v Yorku. Porodní bába Bridget Hodsonová je mladá, nezávislá, schopná a všemi vážená. Když je její přítelkyně Esther Cooperová za vraždu manžela odsouzena k smrti upálením, Bridget se rozhodne udělat všechno pro to, aby očistila její jméno a zachránila jí život. Co na tom, že se píše rok 1644, Anglií zmítá občanská válka a York je pod palbou parlamentních vojsk.

Bridget spojí síly se služkou Marthou Hawkinsovou a jejich společné pátrání po brutálním vrahovi je zavede do nejchudších yorkských uliček i mezi místní smetánku, kde zjistí, že Estheřin zavražděný manžel zdaleka nebyl tím dokonalým zapáleným puritánem, za něhož ho jeho okolí považovalo.